Все повече млади хора искат да станат лекари и учители

0
363
Илюстративна снимка: Пиксабей
Илюстративна снимка: Пиксабей

През тази година много млади хора са избрали да станат инженери, учители и лекари. По-малко са онези, които са се насочили към икономиката, правото и администрацията. Данните са на Рейтинговата система на висшите учебни заведения, предаде „бТВ“.

Според статистиката нивата на безработица през 2019-та за завършилите висше образование е рекордно ниска – 2,2%. През 2014-та година е достигала до 7% в част от направленията.

Изпълнителният директор на Институт „Отворено общество” Георги Стойчев заяви, че на този етап няма безработни висшисти. Често обаче намират реализация на позиции, за които не им е нужно високо ниво на квалификация. Проблемът засяга повече бакалаврите, отколкото магистрите.

Специалностите, в които най-много завършили заемат постове, изискващи висше образование са „Медицина“, „Военно дело“, „Фармация“, „Общество и здраве“.

През последната година броят на студентите в България е намалял с около 6 000 и с 45 000, ако сравним с период от педи пет години.

От данните на Рейтинговата система става ясно още, че средният осигурителен доход на завършилите току-що висше образование в страната нараства, достигайки до 1297 лв. през 2019 година.

Софийският университет остава първенец в системата – има 21 професионални направления. Следва го Техническият университет – с 6 направления, а третото място е за Американския университет – в 3 от направленията.

Медицинските университети в Пловдив и в София делят първото място със 74 точки по медицина, а висшето учебно заведение в столицата е първенец по фармация.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments