Информация от бизнеса за последните 3 години показва, че всеки десети шеф в България предлага ваучери за храна за 60 лева на служителите си. Размерът им ще остане непроменен и през следващата година, показват данните от държавния проектобюджет. В него са предвидени 320 млн. лева по това перо – същата сума от 2018 и 2019 година.
За 10 на сто от фирмите у нас ваучерите за храна са най-предпочитаният метод за предоставяне на допълнителни месечни доходи на работниците. Тази социална придобивка се регулира от Наредба №7 на Министерството на финансите от 2003 година.
Предимствата на работодателите от „Ваучер Храна“ са свързани с оптимизирането на разходите, увеличаване на цялостната мотивация и ефективност на работещите, а и по-добър имидж на компанията. Има обаче недостатъци за държавния бюджет, защото от тях не постъпват данъци.
Максималният размер на ваучерите е 60 лева, като с тях не може да се купят алкохол и цигари. Тази сума не се облага с данъци и осигуровки, съобщи „Монитор“.
Приблизително 400 хил. служители получават ваучери за храна, показват данни на КТ „Подкрепа“. Оттам настояват квотата да се повиши с 30 милиона лева, но това не е предвидено във вече гласувания от Министерския съвет бюджет.
Подобно искане за повишаване на квотите за ваучери за храна в Министерството на финансите не е получавано, коментираха от институцията пред „бТВ“. Специалисти оттам твърдят, че увеличение на квотата не се налагало, тъй като имало неусвоени индивидуални квоти за тази година.
През 2018 година министър Горанов обясни, че даването на ваучери не може да бъде безлимитно, защото това са загуби за бюджета от социални и данъчни приходи. Той изтъкна, че има некоректни работодатели, които намаляват заплатите на служителите си с размера на ваучерите.