Русия е изправена пред опасността от пълен финансов колапс. Наказателните санкции, наложени от Запада, доведоха до срив на рублата до рекордно ниски нива, затвориха московската фондова борса и направиха руските активи „токсични“ на световната сцена. Белият дом дори взе на прицел финансовата крепост на Владимир Путин, като отне достъпа до осезаема част от руския фонд за черни дни в размер на 630 млрд. долара, предназначен да смекчи икономическия удар от тази криза. Сега идва големият въпрос – как Путин, който е изправен пред санкции върху личното си богатство от страна на Запада, ще отвърне на удара в хода на събитията, които бързо се превръщат в икономическа война?
Нарастват опасенията, че Путин може да отвърне на удара, като използва не само доставките на природен газ, но и суровия петрол като оръжие срещу Запада.
„Енергийните доставки от Русия са силно застрашени, тъй като Русия ги задържа като оръжие или ги изтегля от пазара поради санкциите.“, пише в доклад, публикуван вчера, Луиз Диксън, старши анализатор на петролния пазар в „Rystad Energy“.
Световното предлагане на петрол вече не успява да отговори на търсенето. Ако Русия, която е вторият производител на петрол в света, умишлено ограничи доставките, това вероятно ще доведе до скок на цените на петрола и ще нанесе болезнен удар върху потребителите по целия свят. От американската банка „JPMorgan“ предупредиха, че ако износът на Русия бъде намален наполовина, цената на петрола ще скочи до 150 долара за барел. Това би означавало увеличение с около 41% спрямо неотдавнашния връх от близо 106 долара за барел.
Цените на бензина ще станат много по-високи
Този скок ще доведе до рязко повишаване на цените и на бензиностанциите. По данни на експерти средната цена на обикновения бензин в САЩ вече възлиза на 3,61 долара за галон. Това е увеличение с 8 цента за седмица и с 25 цента за месец. Въпреки че САЩ като цяло консумират много малко руски петрол през декември вносът на петрол от Русия възлизаше на едва 90 000 барела на ден, което показва, че този пазар все пак е взаимосвързан и глобален. Сътресенията, свързани с предлагането в една част на света, могат да повлияят сериозно на цените навсякъде другаде.
Със сигурност засега няма твърди доказателства, че Русия прекъсва световните доставки на петрол. Западът от страна се постара да изключи руската енергийна индустрия от санкциите с надеждата да сведе до минимум въздействието им върху пазара. Възможно е Путин да реши, че това е оръжие, което е най-добре за момента да остане неизстреляно.
Белият дом предупреди Путин да не използва петрола като оръжие
Не е необходимо Путин да затваря напълно крановете, за да накаже Запада. Пазарите на петрол са толкова свити, че дори едно нищожно намаление на доставките от Русия може да окаже огромно влияние върху цените. Още преди началото на инвазията Белият дом предупреди Путин да не предприема драстични стъпки по отношение на износа на енергийни продукти от страната му.
„Ако Путин реши да използва енергийните си доставки като оръжие, това ще бъде голяма грешка.„, заяви Далип Сингх, заместник-съветник по националната сигурност на САЩ. Служителят от администрацията на Байдън отбеляза още, че Русия е „изключително зависима“ от Запада като потребител на енергийни доставки.
„Това е дългосрочна уязвимост за президента Путин. Ако той използва енергийните доставки като оръжие, това само ще ускори диверсификацията на Европа и Запада от руската енергия.“, подчерта Сингх и добави, че това би било „голяма грешка“ от негова страна.