Вследствие на пандемията: Харчим основно за храна и много по-малко за облекло и култура

0
39
Магазин
Магазин. Снимка: Pixabay

Като следствие на пандемията от COVID-19 разходите на домакинствата у нас отиват главно за купуване на неща от първостепенна важност като хранителни продукти. Много по-малко от месечните заплати се отделят за дрехи, а още по-рядко пък си позволяваме да изразходваме средства за културни мероприятия и цели.

По данни на Националния статистически институт (НСИ) финансовите средства, които хората са готови да дадат в името на развлекателните и обогатяващи дейности, са малко над 20% от бюджета им.

Сходен е и случаят на Елена, която с пенсията си едва смогва да покрие ежедневните си нужди и няма никаква възможност да задели пари за обувки и облекло. Тя разказа пред „Bulgaria ON AIR“, че допреди кризата е успявала да си купи дрехи, макар и те да са били от магазини за втора употреба, но вече дори и не смее да си помисли.

„Направете си сметката с 300 лева как се живее. Добре, че имам деца – и те страдат, но ми помагат“, откровена е Елена и допълва, че идеята да си позволи да отиде някъде на почивка изглежда като далечна утопия.

През изминалата 2020 сме харчили с над 2% повече за храна в сравнение в 2019 година, сочи статистика на НСИ. Председателят на Русенската стопанска камара – проф. полк. д.н. инж. Красимир Ениманев коментира, че по този начин, изнемогвайки, гражданите се лишават от своите културни и образователни потребности. От своя страна „това води до понижаваща линия. Икономиката зацикля, гладът идва“.

Въпреки, че и общият годишен доход на член от домакинството бележи ръст, цените също вървят нагоре, а най-голямото перо в приходите на едно семейство остават работните заплати от трудов договор и пенсиите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments