Учени разработват комбинирана ваксина срещу грип и коронавирус, която да се поставя не на всеки три месеца, а веднъж годишно. Това съобщи вирусологът от Националния център по заразни и паразитни болести доц. Любомира Николаева-Гломб. Тя е оптимист, че това би сложило край на пандемията във вида, в който я познаваме.
По думите й новият вариант „Омикрон“ предизвиква значително по-малко тромбози, в сравнение с предишните разновидности. Причината за това е, че той се размножава предимно в горните дихателни пътища.
„Тромбозите като явление на COVID-19 са концентрирани обикновено в белия дроб, а „Омикрон“ рядко достига до него. Това, че видимо протича по-леко, в никакъв случай не бива да ни успокоява“, коментира доц. Гломб в ефира на „Bulgaria ON AIR“.
Тя цитира тревожни данни от САЩ, според които в страната има много хоспитализирани и починали вследствие на вируса. По думите й, смъртността се равнява на две трети от тази преди разработването на ваксините. Доц. Гломб е категорична, че човечеството винаги е живяло и ще продължава да живее с вирусите, като непрекъснато е адаптира към тях.
„COVID-19 причинява неврологични симптоми, като един от основните при „Омикрон“ е тежката умора. Хората не се чувстват зле, нямат висока температура, но усещат ужасно чувство за умора и губят работоспособност“, обобщава специалистът и добавя, че вирусите постоянно мутират.
Доц. Гломб коментира скорошни публикации за появата на SARS-CoV-3.
„Такъв вирус не съществува. Решението за име на вирус и нов щам се прави от големи международни екипи. Само те могат да именуват вируса. Човешките знания напреднаха толкова, че може да следим еволюцията на вируса в реално време“, подчерта специалистът.
Междувременно академик Богдан Петрунов от Българската академия на науките информира, че третата доза, известна като бустер, увеличава броя на антителата с 20% при „Омикрон“.