WEBIT: Служебното правителство ни предлага финансиране без ясна визия за стратегия

Това е несъвместимо с нашите принципи, добавят от Международното изложение WEBIT

0
18
Отговор на WEBIT
WEBIT. Снимка: Facebook

WEBIT благодари за отговора от ПРАВИТЕЛСТВОТО. Служебното правителство предлага на WEBIT финансиране без ясна визия за стратегия и роля на държавата как да се възползва от Форума. В такъв случай, считаме, че каквото и да е финансиране би довело до ненужно харчене на парите на данъкоплатците. А това е несъвместимо с нашите принципи.“

Така започва право на отговор на Международното изложение WEBIT, разпространен до медиите. Препубликуваме го без редакция:

„На 23-24 октомври 2024 г., София трябваше да бъде домакин на най-големият правен някога в България и Източна Европа, бизнес и инвестиционен форум с десетки хиляди посетители – инвеститори, иноватори, медии и бизнес лидери от над 120 държави.

Вчера служебното правителство в отговора си до WEBIT чрез медиите заяви, че “изложението е включено в проекта на календар за 2024 г. на инициативата „Бранд България“, която е преустановена, а общата визия за популяризирането на инициативата не е разработена и разписана.”

Ние не знаем как тече комуникацията вътре в администрацията и кой какво е разработил и разписал, но знаем със сигурност, че кабинетът на последното редовно правителство на Р. България покани WEBIT, да стане ракета-носител на проекта “Бранд България” под лидерството на г-жа Мария Габриел, с цел да привлече инвестиции, възможности за местната икономика и да създаде положителен международен образ на страната. Задачата беше да се създаде и проведе един от най-големите бизнес форуми в света и домакин да е именно България. За нас беше въпрос на чест за първи път да работим със собствената ни държава след редица успешни международни проекти с различни държави.

Приехме тази отговорност след комуникация с всички политически сили и индустрията на България, които изразиха пълната си подкрепа, в т.ч с писмени декларации, адресирани към решението на Министерски Съвет. С тази увереност, че имаме цялата подкрепа и сътрудничество на държавата и индустрия екипът на WEBIT (и партньорите ни) започнахме интензивна работа по проекта.

Приехме тази отговорност с ясното съзнание за мащаба на инициативата и предизвикателството, свързано с подобряване на не особено атрактивния имидж на страната ни пред международните инвеститори и медии. Целта ни беше да постигнем обратното, защото вярваме, че изграденият през годините бранд на WEBIT може да работи за това. Съзнавахме, че бюджетът, който можеше да се отдели целево, е много по-малък спрямо инвестициите, които други държави правят. В крайна сметка, това е състезание между държави – държави, които имат концепция защо такова позициониране е важно за икономиките им.

Подобни мащабни събития и международни инвестиционни форуми за технологии и иновации се организират в стратегическо партньорство с държавата-домакин. През януари с гласуваното решение на Министерски Съвет България да е страна-партньор на WEBIT, правителството заяви ясно желанието си страната ни да се присъедини към държавите, които имат свой подобен световен форум. В Европа такива форуми се провеждат в Португалия, Финландия, Франция и много други страни, които отделят между 15 и 40 милиона лева годишно за партньорство със събития като WEBIT, за да позиционират държавите си като атрактивни дестинации за иновации, инвестиции и таланти.

Важно е да се отбележи, че WEBIT никога не е искал нищо от държавата. Държавата покани WEBIT със задачата да проведе глобално WEBIT събитие в София, в мащаб който никога не се е случвал в страната досега. Министерствата дефинираха нуждите си от билети и изложбени площи, които трябваше да бъдат дадени от тях на бизнеса, иновативната екосистема и младите хора на България.

Изводите от вчерашната среща на WEBIT с администрацията на трите министерства и от текста на последвалото съобщение до медиите от страна на МИР са:
– Служебното правителство на България е преустановило стратегията за “Бранд България”
– България няма нова стратегия
– Служебното правителство предлага на WEBIT финансиране без ясна визия за стратегия и роля на държавата как да се възползва от Форума. В такъв случай, считаме, че каквото и да е финансиране би довело до ненужно харчене на парите на данъкоплатците. А това е несъвместимо с нашите принципи.

За 17 години политиците, бизнеса и хората знаят, че WEBIT е бил причина за позитивни новини и успехи за България и индустрията. Ние работим за налагането на София като локация за конгресен туризъм и допринесохме световните медии да я нарекат „дигитална столица“. Тази година ние приехме поканата да работим заедно с държавата за първи път, за да направим нещо истински трансформиращо за българската икономика и имиджа на България по света, в мащаб и влияние, които нямат еквивалент към настоящия момент. Явно това няма да се случи сега!

Надяваме се, че скоро държавата ще има стратегия за налагане на бранда на България и привличане на инвестиции. Предвид натрупания международен опит на WEBIT, ние сме готови да помогнем, ако бъдем потърсени.

До тогава ще продължим със свои сили и подкрепата на частния бизнес и всички партньори да правим това, което сме правили за България през последните 17 години.

Допълнителна информация

За целите на пълната прозрачност и откритост, прилагаме кратка хронология на случилото се досега:

  • Август 2023 – покана към WEBIT да създаде и проведе най-големия, правен някога в България и Източна Европа, бизнес, иновативен и инвестиционен форум с ясната цел да привлече инвестиции, възможности за местната икономика и да създаде положителен международен образ на България.
  • Януари 2024 – след комуникация с всички политически сили и индустрията на България, които изразиха пълната си подкрепа, в т.ч с писмени декларации, адресирани към решението на Министерски Съвет, WEBIT прие поканата. С увереността, че има цялата подкрепа и сътрудничество на държавата и индустрия екипът на WEBIT и партньорите ни започнахме интензивна работа по проекта.
  • Февруари 2024 – След редица работни срещи, министерствата на икономиката, образованието и иновациите заявиха ясно исканията си към WEBIT, в т.ч брой билети за иновативната екосистема, бизнеса и младите хора, квадратни метри изложбена площ за българската индустрия, зони за бизнес контакти и други. Има подробно разписани документи и съответният целево отделен бюджет за това, гласуван от Министерки Съвет на редовното правителство на Р. България
  • Март 2024 – от най-знаковата фасадата на капиталовите пазари в света – на Тайм Скуеър в центъра на Ню Йорк, Nasdaq поздрави WEBIT за приноса ни за развитието на иновациите и предприемачеството в глобален мащаб и обяви, че следващият международен форум на WEBIT ще бъде на 23-24 октомври в България; дипломатическата мисия на България в Ню Йорк гордо споделя, че България е била почетена от символа на най-голямата борса за технологии в света.
  • Април 2024 – ново служебно правителство и безуспешни опити да се свържем и получим информация, за това как и въобще продължава ли правителството работа по проекта
  • Май 2024 – входирано е първо официално писмо до служебния премиер. Писмото съдържа 14 страници с подробна информация за проекта и дейностите по него и молба за становище от правителството за участието му в проекта. (остава без отговор)
  • 4 Юли 2024 – второ официално писмо до служебния премиер и служебните министри на икономиката, иновациите и образованието. (остава без отговор)
  • 23 юли 2024 – отворено писмо до служебния премиер на Р. България, г-н Главчев, което WEBIT пише, за да защити доброто си име. През всички тези месеци, организацията функционира с презумпцията, че държавата България е страна-партньор на форума и работи интензивно за привличане на световни лидери, като ги кани от свое име и от името на държавата България, на база на поставените цели от страна на правителството и две последователни решения на Министерски Съвет.
  • 25 юли 2024 – пресслужбата на Министерски Съвет разпространява неточна информация, че WEBIT продава билети за прием на Премиера и г-н Главчев се дистанцира от участие. Приемът беше съгласуван и беше част от задачите поставени на WEBIT от Министерски Съвет на правителството, приело решението. На страницата за продажба на билети на WEBIT е ясно написано, че този прием е “invitation only” – “само с покани”, които винаги се съгласуват и одобряват от протокола на съответното ведомство.
  • 25 юли 2024 – в отговор, WEBIT заявява, че разпространената от МС информация е некоректна, и че предвид така създалата се ситуация се отказва от проекта;
  • 26 юли 2024 – WEBIT получава писмена, официална покана от служебното правителство за среща на 29 юли 2024 в Министерството на Икономиката с други 2 министерства – на образованието и иновациите
  • 26 юли 2024 – редица хора и организации, които бяха заявили подкрепата си настояха WEBIT да не се отказва и да направим още един опит да намерим решение на казуса, който се превърна от проект за най-добрата реклама на България в административен казус. WEBIT прие поканата за среща.
  • 29 юли 2024 – след проведена среща с висши представители на трите министерства и с мотив за липса на “целесъобразност” без други обяснения, беше предложено на WEBIT да се финансира наема на НДК. В последствие МИР разпространи прес-информация, в която се казва, че няма държавна стратегия, че “Бранд България” не съществува и съответно въпреки предвидените целеви бюджетни средства във всяко от трите министерства и ясна поставена задача към WEBIT за създаване на форум, който да привлече десетки хиляди посетители, инвеститори и медии от цял свят, и да работи за имиджа на страната ни – правителството решава за целесъобразно да не изпълни решението на Министерски Съвет от януари 2024. Въпреки това, неясно защо предлагат държавата да плати пари за наем на НДК.
  • 30 юли 2024 – настоящия отговор от страна на WEBIT.“

Лилия Божкова: Не е ли време да се приеме закон, с който всички НПО с външно финансиране да се обявят за чужди агенти?!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments