Приложението X на Илън Мъск, известно преди като Twitter, е започнало да таксува нови потребители в Нова Зеландия и Филипините с по $1 на година за достъп до ключови функции, като част от нов пробен период. Те включват възможност за туитване, ретуитване, харесване на публикации и отговаряне на публикации. Тези, които се откажат от абонаментната такса, ще могат само да четат публикации, да гледат видеоклипове и да следват акаунти, предава „BBC“.
От ръководството на социалната медия твърдят, че целта е да „намалят спама, манипулирането на платформата и активността на ботовете“. Също така новите акаунти ще трябва да потвърдят телефонен номер, въпреки че Мъск уточнява, че все още ще бъде безплатно да се създават акаунти „само за четене“, които нямат ключови функции.
Миналия месец шефът на X, Tesla и SpaceX разкри, че на всички потребители на X може да им се наложи да плащат за достъп. Откакто той купи Twitter за 44 милиарда долара през 2022 година, се наблюдава непрекъснат спад на приходите. Въпреки че има ясен финансов интерес за компанията да таксува потребителите си, противоречивият милиардер казва, че то е насочено към справяне с ботовете. Преди това той заяви, че създаването на един бот струва „няколко пенита“.
„Но, ако някой дори трябва да плати няколко долара или нещо подобно, някаква незначителна сума, ефективната цена за ботовете е много висока“, твърди Мъск.
Платените абонати на подобрената услуга, наречена „X Premium“, сега плащат за повече функции като по-дълги публикации и повишена видимост в платформата. В момента „X Premium“ струва $8 на месец в САЩ. Цената се различава в зависимост от това в коя държава пребивава абонатът, докато други потребители все още могат да използват X безплатно.
Сред рисковете от поставянето на X зад „платената стена“ е, че платформата може да загуби голяма част от своите потребители. Това от своя страна може да намали приходите от реклама, които в момента са по-голямата част на компанията.
През последните седмици компанията беше разследвана от Европейския съюз за възможно разпространение на терористично и насилствено съдържание и реч на омразата след атаката на „Хамас“ срещу Израел. Освен това беше глобена от австралийския орган за наблюдение на интернет безопасността, защото не успя да сътрудничи на разследване на практики срещу малтретиране на деца.