Ще бъде направен преглед в Бюрото по защита и ако се открият лица, извършили действия, накърняващи престижа на службата, ще бъдат взети съответстващи решения. Това каза министърът на правосъдието в служебното правителство проф. Янаки Стоилов по време на пресконференция в Министерство на правосъдието. Той коментира:
„Във връзка със започване на втория сезон на нашето управление – да ви представя действията, които продължаваме и тези, които ще бъдат започнати във второто издание на служебното правителство. Бих обобщил работата на Министерство като служба на гражданите и укрепване на държавността. Няколко са приоритетите, те не са нови. Подобряване на обслужването на гражданите и фирмите, преодоляване на лоши практики, подобряване на взаимодействието със съдебната власт и взискателността към нейната работа. Във всяко едно от тези направления отбелязвам част от действията.“
Стоилов разясни, че по отношение на Агенцията по вписванията – вписването на сделките в имотния регистър вече ще става без забавяне. По думите му това ще намали рязко възможностите за имотни измами. Според него се преодолява изоставането в публикуването на финансовите отчети на търговските дружества за изминалите години и ритмично продължава работата по свързване на българския Търговски регистър с Европейската система. Служебният министър на правосъдието каза още, че се работи по изграждане и преминаване на Регистъра на особените залози към Търговския регистър:
„До края на годината трябва да са готови нормативните промени, устройствените правила и тарифата за осъществяване на тази дейност. Създаване на регистър по несъстоятелността, което съгласно графика трябва да бъде факт към края на януари 2022 година, като се обедини информацията, която сега се съдържа в Министерство на правосъдието и Агенцията по вписванията.“
Янаки Стоилов обясни, че за около 3 месеца по време на служебното правителство са обслужени 7 600 лица, които са получили своите удостоверения за придобито българско гражданство в сравнение с около 5 500 за цялата 2020 година. Той уточни, че се повишава достоверността при установяване на български произход и са премахнати посредниците. Правосъдният министър посочи:
„Стремим се към подобряване на взаимодействието с Държавната агенция за българите в чужбина. Проведохме един такъв изпит. Заради пандемията дълго време не беше организиран този изпит. Сега предстои и провеждането на втори такъв и в края на годината още един изпит.“