Яндзъ се свива, докато сушата в Китай спъва индустрията

0
55
р. Яндзъ, Чунцин
р. Яндзъ, Чунцин. Снимка: Пиксабей

Корабите пълзяха по средата на р. Яндзъ в петък, след като най-сухото лято в Китай от шест десетилетия остави една от най-пълноводните реки едва наполовина от нормалната ѝ ширина и започна битка за ограничаване на щетите върху слабата икономика в една политически чувствителна година, пише „Асошиейтед прес“.

На фабриките в провинция Съчуан и съседният метрополис Чунцин на югозапад им беше наредено да затворят, след като резервоарите, които доставят хидроенергия, паднаха наполовина от нормалните си нива и търсенето на климатици скочи заради горещите температури.

Речните фериботи в Чунцин, които обикновено са пълни с туристи, бяха празни и завързани за кейове до кални нива, които се простираха на цели 50 метра (50 ярда) от нормалната брегова линия до ръба на умаломощената река. По-малки кораби плаваха по средата на Яндзъ, един от най-големите търговски канали в Китай, но не можеха да се видят големи товарни кораби.

Обикновено оживените улици бяха празни, след като температурите достигнаха 45 градуса по Целзий (113 градуса по Фаренхайт) в Чунцин в четвъртък. Държавните медии съобщиха, че това е било най-горещото в Китай извън пустинния регион Синдзян на северозапад, откакто са започнали официалните доклади през 1961 г. 22-годишният Чен Хаофенг, 22, който правеше снимки на откритото корито на реката, заяви:

„Не можем да преживеем това лято без климатик. Нищо не може да ни охлади.“

Прекъсването добавя към предизвикателствата пред управляващата Комунистическа партия, която се опитва да подкрепи провисналия икономически растеж преди срещата през октомври или ноември, когато се очаква президентът Си Дзинпин да се опита да си присъди трети петгодишен мандат като лидер.

Втората по големина икономика в света нарасна само с 2,5% спрямо година по-рано през първата половина на 2022 г., по-малко от половината от официалната цел от 5,5%.

Въздействието на сушата в Съчуан е необичайно тежко, тъй като провинцията получава 80% от енергията си от водноелектрически язовири. Хиляди фабрики, които произвеждат процесорни чипове, слънчеви панели и автомобилни компоненти в Съчуан и Чунцин, затвориха тази седмица за поне шест дни. Някои обявиха, че няма прекъсване на доставките за клиентите, но градската управа на Шанхай каза в писмо, публикувано в четвъртък, че Tesla Ltd. и голям китайски автомобилен производител са били принудени да спрат производството.

Градската управа на Чънду, столицата на провинция Съчуан, каза на домакинствата да пестят електроенергия, като настройват климатика не по-ниска от 27 градуса по Целзий. Друг град, Дажоу, по-рано обяви тричасови ежедневни прекъсвания на електрозахранването в кварталите.

Басейнът на Яндзъ, обхващащ части от 19 провинции, произвежда 45% от икономическата продукция на Китай, според Световната банка. Ниските нива на водата в реките също наложиха спиране на превозите на товари. Канал, който свързва Ухан на Яндзъ с град Анцин на североизток в Анхуей, беше затворен, тъй като беше твърде плитък, за да могат корабите да се движат безопасно, съобщи шанхайският новинарски бюлетин The Paper.

Националното въздействие на спиранията е ограничено, тъй като Съчуан представлява само 4% от промишленото производство, докато други провинции използват повече енергия от въглища, която не е била прекъсвана.

Правителството излезе с изявление, според което двете основни държавни енергийни компании на Китай, State Grid Ltd. и Southern Grid Ltd., пренасят енергия от 15 други провинции към Съчуан. Член на седемчленния управляващ постоянен комитет на Комунистическата партия Хан Джън обеща официална подкрепа за осигуряване на електрозахранване по време на посещение в сряда в State Grid, според официалната информационна агенция Синхуа.

Китай претърпя подобни смущения миналата година, когато сухо лято причини недостиг на водноелектрическа енергия и затвори фабрики в провинция Гуангдонг в югоизточната част на света, глобален производствен център. Други региони претърпяха прекъсвания на тока поради недостиг на въглища и задължителни прекъсвания на електрозахранването, за да постигнат официалните цели за енергийна ефективност. Ето какво коментира Лари Ху от Macquarie Group:

„Тази година едва ли ще бъде толкова тежка.“

В доклад той казва още:

„Ако разпределението на електроенергията в Съчуан продължи само няколко седмици, въздействието върху индустриалното производство на национално ниво трябва да бъде много ограничено.“

Xuguang Electronics Co. в Чънду коментира, че шестдневното спиране ще намали производството с 48000 електронни схеми. Компанията заяви, че очаква да понесе удар от 5 милиона юана (600 000 долара) върху годишната си печалба.

BOE Technology Group Co., която произвежда електронни дисплеи, каза, че дъщерно дружество в Съчуан ще спре производството. BOE обеща в изявление, публикувано чрез фондовата борса в Шенжен, „да гарантира напълно доставката на продуктите на клиентите“.

Местни медии съобщават, че производителите в Съчуан на слънчеви панели и литий за електрически автомобили също са затворили, но нито една компания не е обявила прекъсване на доставките.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments