В сряда Япония и Съединените щати подписаха споразумение за съвместно разработване на нов тип система за противоракетна отбрана, тъй като съюзниците се стремят да се защитят от нарастващата заплаха от хиперзвукови оръжия, които се притежават от Китай и Русия и се тестват от Северна Корея, съобщава „Асошиейтед прес“.
Проектът беше първоначално договорен между министър-председателя на Япония Фумио Кишида и президента на САЩ Джо Байдън по време на срещата им на върха през август миналата година и потвърден от лидерите по време на посещението на Кишида във Вашингтон през април. Планира се прехващачът Glide Sphere да бъде въведен в експлоатация до средата на 30-те години на ХХ век.
Споразумението от сряда определя разпределението на отговорностите и процеса на вземане на решения, което е първата важна стъпка в проекта, заявиха от японското министерство на отбраната. Те се надяват до март 2025 г. да вземат решение за японски изпълнители и да започнат процеса на разработване.
Хиперзвуковите оръжия са проектирани да надвишават Мах 5, или пет пъти скоростта на звука, като със своята скорост и маневреност представляват заплаха за регионалните системи за противоракетна отбрана. Разработването на прехващачи за тях е предизвикателство. Японското министерство на отбраната го нарече „неотложен въпрос“ и отбеляза, че хиперзвуковите оръжия в региона са се подобрили значително през последните години.
Съгласно споразумението Япония отговаря за разработването на частта на върха на прехващача, която се отделя в пространството, за да унищожи идващата бойна глава, както и за ракетните ѝ двигатели, заявиха официални лица.
Според Министерството на отбраната Япония е заделила 75,7 млрд. йени (490 млн. долара) за първоначално разработване и тестване на прехващача. Разходите включват изработването на компоненти за двете компании – Raytheon Technologies и Northrop Grumman, които разработват оръжието в конкурс, ръководен от Агенцията за противоракетна отбрана на САЩ. Една от тях ще бъде избрана за проекта.
По оценки на MDA разходите за разработване на хиперзвуковия ракетен прехващач ще надхвърлят 3 млрд. долара, включително дела на Япония от 1 млрд. долара.
Прехващачите ще бъдат разположени на разрушители от клас „Иджис“, подобно на ракетата „кораб-въздух“ Standard Missile-3, която Япония по-рано разработи съвместно със САЩ.
Япония ускорява военното си строителство, тъй като подчертава необходимостта от укрепване на възпирането си срещу нарастващите заплахи. Япония също така значително облекчи политиката си за износ на оръжия, за да позволи съвместно разработени смъртоносни оръжия за трети държави.
Откриха Сигурната зона за непридружени деца бежанци в Харманли