В зависимост от това кого попитате, костите, които от десетилетия насам се намират в хранилище в Токио, могат да бъдат или останки от часовете по анатомия от началото на XX век, или непогребани и неидентифицирани жертви на едно от най-известните военни престъпления в страната, пише „Associated Press“.
През уикенда група активисти, историци и други експерти, които настояват, че правителството на Япония трябва да разследва връзката на военните експерименти с човешките останки, се събраха, за да отбележат 35-годишнината от откриването им и да подновят призива си за учредяване на независима комисия, която да проучи доказателствата. Японското правителство дълго време избягваше да обсъжда жестокостите по време на войната, включително сексуалното насилие над азиатски жени, известни като „жени за утеха“, както и принудителното изпращане на корейски работници в японски мини и фабрики, често позовавайки се на липсата на документални доказателства. Япония многократно е поднасяла официални извинения за агресията си в Азия, като от 2010 г. тя е обект на остри критики от страна на Южна Корея и Китай.
Около десетина черепа, много от които с порезни рани, и части от други скелети са били открити на 22 юли 1989 г. по време на строежа на изследователски институт на Министерството на здравеопазването на мястото на някогашната армейска медицинска школа. Тесните връзки на учебното заведение с подразделение за борба с бактерии и биологични оръжия накараха мнозина да заподозрат, че това може да са останки от тъмна история, която японското правителство никога не е признавало официално. Според историци и бивши членове на подразделение 731, чието седалище се намира в контролирания тогава от Япония североизточен Китай, и няколко свързани с него подразделения, инжектирали военнопленници с тиф, холера и други болести. Те твърдят също, че подразделението е извършвало ненужни ампутации и отстраняване на органи на живи хора, за да се упражнява в хирургически интервенции, и е замразявало затворници до смърт при провеждане на тестове за издръжливост. Японското правителство признава единствено съществуването на отдел 731, но не и твърденията за тези жестокости.
Историците твърдят, че висшите служители на подразделение 731 не са били съдени от следвоенни трибунали, тъй като САЩ са се опитвали да се сдобият с данни за разработване на химически оръжия, въпреки че по-нископоставени служители са били съдени от съветски трибунали. Някои от ръководителите на подразделението са станали професори по медицина и висши ръководители на фармацевтични компании след войната. В доклад от 2001 г., изготвен въз основа на разпит на 290 души, свързани с учебното заведение, става ясно, че предишно разследване на Министерството на здравеопазването сочи, че костите не могат да се свържат категорично с подразделението, и заключава, че останките най-вероятно са от тела, използвани в медицинското образование или донесени от военни зони за анализ. В доклада се признава, че някои интервюирани са убедени, че дейността на въпросното подразделение е свързана с човешките останки. Един от тях споделя, че е видял глава във варел, изпратен от Манджурия, Северен Китай, където е било базирано подразделението. Други двама казват, че са чували за човешки материали от звеното, съхранявани в училищната сграда, но не са ги виждали. Други отричат да има каквато и да било връзка, като допълват, че сред екземплярите може да има и такива от предвоенния период. Активистите обаче твърдят, че правителството би могло да направи повече за разкриване на истината, включително да публикува пълните разкази от разпитите си и да проведе нови ДНК тестове.
След сигнал на Искра.бг: Община Созопол прекрати незаконна дейност на плаж „Смокиня“!