Кабинетът на Япония одобри във вторник план за продажба на изтребители от следващо поколение, които разработва с Великобритания и Италия, на трети страни, в последното отдръпване от следвоенните пацифистки принципи на страната, предава „Асошиейтед прес“.
Спорното решение за разрешаване на международните продажби на оръжие се очаква да помогне за осигуряването на ролята на Япония в съвместния проект за изтребители и част от хода за изграждане на японската оръжейна индустрия и укрепване на нейната роля в глобалната сигурност. Кабинетът също така одобри преразглеждане на насоките на Япония за оръжейно оборудване и трансфер на технологии, за да позволи съвместно произведените смъртоносни оръжия да бъдат продавани на страни, различни от нейните партньори. Главният секретар на кабинета Йошимаса Хаяши обясни, че промените са необходими предвид средата за сигурност в Япония, но подчерта, че пацифистките принципи на Япония остават непроменени.
„За да се постигне изтребител, който отговаря на необходимите характеристики и да се избегне застрашаването на отбраната на Япония, е необходимо да се прехвърлят готови продукти от Япония в страни, различни от страните партньори“, коментира Хаяши пред репортери, добавяйки, че Токио ще следва строг процес на одобрение за продажби на самолети. Той подчерта:
„Ясно демонстрирахме, че ще продължим да се придържаме към основната си философия на мирна нация.“
Япония отдавна ограничава износа на оръжие съгласно пацифистката конституция на страната, но бързо предприе стъпки за дерегулация на фона на нарастващото регионално и глобално напрежение, особено от близкия Китай.
Решението за реактивните самолети ще позволи на Япония да изнася смъртоносни оръжия, които произвежда съвместно, за други страни за първи път. Япония работи с Италия и Обединеното кралство за разработването на усъвършенстван изтребител, който да замени стареещия си флот от американски проектирани изтребители F-2 и Eurofighter Typhoon, използвани от британските и италианските военни.
Япония, която преди това работеше върху собствен дизайн, наречен F-X, се съгласи през декември 2022 г. да обедини усилията си с британско-италианска програма, наречена Tempest и предназначена да се разгърне до 2035 г. Съвместният проект, известен като Global Combat Air Program или GCAP, е базиран в Обединеното кралство.
Япония се надява, че новият самолет ще предложи разширени способности, от които Япония се нуждае на фона на нарастващото напрежение в региона, което ще ѝ даде технологично предимство пред регионалните съперници Китай и Русия. Поради военното си минало като агресор и опустошенията, последвали поражението ѝ през Втората световна война, Япония прие конституция, която ограничава армията ѝ до самоотбрана. Страната дълго време поддържаше строга политика за ограничаване на трансферите на военно оборудване и технологии и забрана на износа на смъртоносни оръжия. Противниците критикуваха правителството на премиера Фумио Кишида, че се е ангажирало с проекта за изтребител, без да предостави обяснение на обществеността или да потърси одобрение за основната промяна в политиката. За да отговори на подобни опасения, правителството ограничава износа на кодово разработени смъртоносни оръжия за реактивните самолети засега и обеща, че няма да се извършват продажби за използване в активни войни. Правителството също така увери, че ревизираната насока за момента се отнася само за самолета и че за това ще е необходимо одобрение от кабинета. Потенциалните купувачи също ще бъдат ограничени до 15-те държави, с които Япония е подписала партньорство за отбрана и сделки за трансфер на оборудване.
Последните проучвания сочат, че общественото мнение е разделено относно плана.
През 2014 г. Япония започна да изнася някои несмъртоносни военни доставки и с последното си действие през декември миналата година одобри промяна, която ще позволи продажбите на 80 смъртоносни оръжия и компоненти, които тя произвежда по лицензи от други страни, обратно на лицензодателите. Промяната разчисти пътя за Япония да продава проектирани от САЩ ракети Patriot на Съединените щати, помагайки за замяната на боеприпаси, които Вашингтон изпраща на Украйна.
В решението си кабинетът уточни, че забраната за износ на оръжия за готови продукти ще попречи на усилията за разработване на новия самолет и ще ограничи Япония до поддържаща роля в проекта. Италия и Обединеното кралство нямат търпение да продадат самолета, за да покрият разходите за разработка и производство.
Кишида поиска одобрение от кабинета, преди да подпише споразумението GCAP през февруари, но то беше забавено поради съпротивата на неговия младши коалиционен партньор, подкрепяната от будистите партия Komeito.
Промяната идва и след като Кишида планира априлско държавно посещение във Вашингтон, където се очаква да подчертае готовността на Япония да поеме по-голяма роля в партньорствата на военната и отбранителната индустрия.
Износът също би помогнал за стимулиране на отбранителната индустрия на Япония, която исторически се е грижила само за Силите за самоотбрана на страната, тъй като Кишида се стреми да изгради армията. Въпреки усилията си през последното десетилетие, индустрията все още се бори да привлече клиенти.