Япония отмени предупреждението за „мегаземетресение“

В предупреждението се казваше, че вероятността за силно земетресение е по-висока от обичайното

0
20
Земетресение.
Земетресение. Снимка: Пиксабей

Япония отмени предупреждението си за потенциално „мегаземетресение“ една седмица след издаването му, съобщава „BBC“. В предупреждението се казваше, че вероятността за силно земетресение е по-висока от обичайното, но то не е неизбежно, а хората да бъдат нащрек, но не и да се евакуират.

Японското правителство заяви, че вече не изисква от хората да вземат специални предпазни мерки и те могат да се „върнат към нормалния си начин на живот“.

След предупреждението хиляди японци отмениха планирани пътувания и се запасиха с продукти от първа необходимост, а някои от пътуванията с високоскоростни влакове също бяха засегнати.

Японската метеорологична агенция съобщи, че към сряда не е регистрирала сеизмична активност, която да показва, каквито и да било тревожни промени в предполагаемия район, откъдето може да произлезе мегаземетресението, предаде агенция Киодо.

Въпреки че предупреждението от миналата седмица беше отменено, рискът от силно земетресение все още е налице, уточни министърът по управление на бедствията Йошифуми Мацумура.

Той обясни, че не са открити никакви отклонения в „сеизмичната активност и деформацията на земната кора“, така че призивът за повишена готовност е бил отменен в 17:00 ч. местно време (09:00 ч. българско време). Пред репортери Мацумура подчерта:

„Но това не означава, че рискът (от силно земетресение) е елиминиран.“

И добави:

„Помолихме за специални предпазни мерки, като например да се спи с готовност за незабавна евакуация. Но вече няма да искаме тези мерки, а хората в Япония са свободни да се върнат към нормалния си начин на живот.“

Предупреждението от миналата седмица дойде часове след земетресението с магнитуд 7,1 по Рихтер край южния остров Кюшу. Експертите бяха поставени в състояние на повишена готовност поради мястото на епицентъра – на ръба на котловината Нанкай, зона на сеизмична активност, която се простира по тихоокеанското крайбрежие на Япония. Границата на плочите се намира между залива Суруга в централна Япония и морето Хюганада в Кюшу на юг.

Съобщава се, че след предупреждението от миналата седмица някои магазини са останали с празни рафтове или са били принудени да ограничат покупките на стоки като бутилирана вода.

Министър-председателят Фумио Кишида отмени и едно свое пътуване до Централна Азия. Някои влакове-стрели също намалиха скоростта си като предпазна мярка.

При предишни земетресения в котловината Нанкай са загинали хиляди хора. Тези мегаземетресения са регистрирани веднъж на 90-200 години, като последното е било през 1946 г.

Експертите твърдят, че има 70-80% вероятност земетресение с магнитуд 8 или 9 да се случи някъде по протежение на коритото през следващите 30 години, според информационната агенция Киодо. В най-лошия случай се предполага, че повече от 200 000 души могат да загинат при вероятен голям трус и евентуалното последващо го цунами.

Цветан Василев: Петьо Еврото участва в организацията срещу КТБ

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments