Японската йена достигна невиждан срив спрямо щатския долар

0
39
Борса, Акциите
Борса. Снимка: Pixabay

Стойността на японската йена достигна невиждан 32-годишен срив спрямо щатския долар, след като официални данни показаха, че цените в САЩ са се повишили по-бързо от очакваното. Йената се срина до 147,66 спрямо щатския долар, след което успя да възвърне до известна степен позициите си.

Японският министър на финансите Шуничи Сузуки заяви, че правителството ще предприеме съответните действия, за да се пребори срещу нестабилността на валутата. Миналия месец Япония похарчи близо 20 млрд. долара, за да подкрепи разтърсената от икономически затруднения валута на страната.

Не можем да толерираме прекомерната нестабилност на валутния пазар, предизвикана от спекулативни колебания. Наблюдаваме колебанията на валутите с повишено чувство на тревога,„, заяви Сузуки пред репортери след участието си във финансовата среща на Г-7, проведена във Вашингтон.

Миналия месец Япония се намеси на световния валутен пазар, за да подкрепи отслабващата йена. Този ход бе предприет, след като йената достигна ново 24-годишно дъно спрямо долара. Това е първата намеса на японските власти на валутния пазар от 1998 г. насам. Анализаторите обаче предупреждават, че подобни действия ще имат слаб ефект, тъй като лихвените проценти в Япония остават далеч по-ниски от тези в САЩ. През последните месеци японската валута е подложена на все по-голям натиск, главно поради твърде различния подход на Японската централна банка (ЯЦБ) в сравнение с подхода на Федералния резерв на САЩ.

Вчера официалните данни показаха, че потребителските цени в САЩ са се повишили повече от очакваното през миналия месец, което е знак, че борбата с инфлацията в най-голямата икономика в света далеч не е приключила. Нарастващите потребителски цени в САЩ се следят стриктно от много експерти, тъй като усилията на Федералния резерв за смекчаване на ефектите от инфлацията повишават стойността на долара, както и разходите по заемите в световен мащаб.

Американската централна банка осезаемо повишава лихвените си проценти, за да се пребори с нарастващите цени, което прави долара по-привлекателна валута за инвеститорите. За разлика от САЩ ЯЦБ запази лихвените проценти на много ниско ниво. Стабилността на долара на световните финансови пазари оказва влияние и върху други водещи валути по света, включително паунда и еврото.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments