„Истинската любов не се случва в интернет. Там може да започне – да се запознаеш с някого, но веднага трябва да минеш в реалното пространство. Въпреки че и това не е някаква гаранция.“
Това коментира експертът по киберсигурност и бивш шеф на отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП Явор Колев в ефира на „NOVA“. По думите му измамниците най-често се представят за американски генерали, адмирали, военнослужещи на високи позиции или неврохирурзи, които търсят приятелство и в повечето случаи искат пари за този контакт. На въпрос дали тези измами се увеличават по време на празниците, специалистът отговори:
„Тези измами никога не са намалявали. По всяко време, самотни жени на 50-60-годишна възраст стават жертва на такива измами. Дори български групи има такива в Североизточна България, където там обратно – момичета търсят приятелството на мъже от Турция обикновено. Те са турскоговорящи, създават свои профили в социалните мрежи, търсят контакти с такива самотни мъже в Турция и им предлагат приятелство, като впоследствие искат пари. Профилите им са обикновено със снимки на български фолк певици, много атрактивни и много лесно успяват да впримчат в мрежите си наивни господа от Турция.“
Работят ли тези схеми и днес?
„Работят, за съжаление, въпреки операциите, които се провеждат от българската полиция. Те не са толкова популярни, както „ало“ измамниците, но виждате, че и „ало“ измамниците са много популярни и ежедневно се споменават за такива случаи. Трябва да бъдем внимателни и да не бъдем доверчиви. Аз си спомням в моята практика случаи, в които жени продават апартаментите си, теглят заеми от банки, след като банките им отказват нови заеми, търсят заеми от приятели. Суми по стотина, по 200 хиляди евро и в някои случаи тези жени посягат към живота си“, коментира Колев, уточнявайки, че не е чул към момента да се е стигнало до смъртен случай у нас, но е имало опити за самоубийства.
Киберекспертът разкри и още една схема, която е особено актуална в момента – това са коледни картички, изпращани от непознати имейл адреси. Отворим ли файла, той заразява компютъра ни и хакерите могат да откраднат паролите и личните ни данни.