Очевидци от Йемен споделят, че са се събрали около малък автомобил с 4 врати, покрит със засъхнала кал и са погледнали през разбитите прозорци и отнесения покрив. Вътре е имало трима мъртви мъже. Племенните лидери са идентифицирали и тримата, убити в края на януари близо до централния йеменски град Мариб, като предполагаеми членове на „Ал Кайда“ на Арабския полуостров (AQAP), която отдавна се смята за един от най-опасните клонове на екстремистката групировка на местно ниво.
Изглежда, че тези мъже са били убити при неочакван удар с безпилотен самолет (дрон), извършен от САЩ, като е използвано оръжие, което в миналото е било използвано рядко, обикновено срещу високопоставени цели. Ударът отново повдига на дневен ред въпроси относно кампанията на САЩ за използване на безпилотни летателни апарати в Йемен, която се провежда от две десетилетия насам и е толкова потайна, колкото и преди, въпреки обещанията на администрацията на Байдън да въведе повече ясни разпоредби в тази посока. Тази секретност, съчетана с продължаващата от години война в Йемен, прави още по-трудно определянето и оценката на причините за предполагаемите американски удари.
Въз основа на изображенията на останките, анализирани от „Associated Press„ и експерти по оръжията, предполагаемите членове на “Ал Кайда” изглежда са били убити от дрон Hellfire R9X, известен още като „бомба с нож“. Въпросният дрон, за който е известно, че се използва само от силите на САЩ, е бил използван и при други атаки, приписвани на страната, включително при въздушния удар в Кабул миналата година, при който беше убит лидерът на „Ал Кайда“ Айман ал-Зауахри. Мъжете, убити при удара на 30 януари, не са били видни членове на екстремистката групировка. Единият от тях е идентифициран като производител на бомби, но за него не се знае почти нищо друго.
Според Дейвид Стерман, старши политически анализатор във вашингтонския мозъчен тръст „Нова Америка“, който от години следи отблизо американските удари с безпилотни самолети в Йемен, дроновете от тази серия са предназначени за убиване на високостойностни цели.
Белият дом отказа да отговори на въпроси относно атаката в Йемен. Централните военновъздушни сили на САЩ, които наблюдават Близкия изток, заявиха, че не разполагат с информация, че техните сили са извършили какъвто и да е удар. ЦРУ, за което се смята, че е извършило многократни удари с Hellfire R9X, включително този, при който беше убит ал-Зауахри, също отказа коментар.
Двама местни племенни лидери, които се съгласиха да говорят при условие за анонимност предвид продължаващата война и присъствието на екстремисти в Мариб, заявиха пред „Associated Press“, че убитите са членове на „Ал Кайда“. По техни думи маскирани бойци на групировката са обградили района след удара. Лидерите идентифицираха един от загиналите като Хасан ал-Хадрами. През 2021 г. хутите, чрез контролираната от тях държавна информационна агенция „SABA“, определиха загиналия мъж като един от няколкото „специализирани“ експерти по експлозиви в клона на „Ал Кайда“. Както е известно, екстремистите често залагат крайпътни експлозиви.
Експертите на ООН смятат, че „Ал Кайда“ в Йемен и съседните страни наброява няколко хиляди членове, които се допълват от чуждестранни бойци. Мариб все още е известен като „крепостта на „Ал Кайда“, въпреки че подкрепяните от Саудитска Арабия съюзници на международно признатото йеменско правителство в изгнание контролират града.
През 2022 г. Байдън издаде нови насоки, ограничаващи използването на въоръжени безпилотни самолети извън военни зони, като разпоредбите изискват президентско одобрение, преди заподозрян в тероризъм да бъде добавен в списъка на американското правителство за потенциални смъртоносни действия. Тези документи обаче остават класифицирани, което прави преценката на причините за предполагаемите удари много по-трудна.