Йемен се изправя пред кошмар, откакто потвърди първия случай на коронавирус

0
177
Йемен
Йемен. Снимка: Pixabay

Агенциите за помощ изразиха тревога след потвърждаването на първия случай с COVID-19 в Йемен, където години на гражданска война опустошиха здравните системи, съобщава “BBC”.

Благотворителната организация Оксфам заяви, че това е “опустошителен удар”, а Международният комитет за спасяване нарече ситуацията в страната “сценарий на кошмара”. Йемен претърпява и най-тежката хуманитарна криза в света и милиони разчитат на хранителната помощ.

Болестите, включително холера, денга и малария, пълнят болниците и едва половината от лечебните заведения са напълно функциониращи. Новините за първия случай на Covid-19 дойдоха ден, след като коалицията, водена от Саудитска Арабия, срещу бунтовниците Houthi в Йемен започнаха примирие, заявявайки, че иска да помогне за спиране на разпространението на коронавируса и изрази подкрепа към усилията на ООН за мир.

Националният комитет за спешни случаи в Йемен заяви в петък, че пациентът е 60-годишен мъж в южния район за производство на петрол в Хадрамаут. Говорителят Али ал-Валиди заяви, че мъжът е в стабилно състояние в карантинен център.

Властите бързо запечатаха пристанището, където работи мъжът, и наредиха на другите служители да се самоизолират за две седмици, предаде Ройтерс.

Съседните райони Шабва и Ал Махра затвориха границите си с Хадрамоут, където беше наложена 12-часова нощна полиция.

Още една битка

Във време, в което се казва, че здравните работници в световен мащаб са на „фронтови линии“, завоевателите на Йемен продължават още една битка, пише коресподентът на BBC Лиз Дусет. Те винаги се борят с огнища на смъртоносни болести, включително дифтерия, денга и през последните години най-тежките огнища на холера, които някога са виждани в страната.

По-рано тази година посетихме най-големите и най-добрите болници в контролирания от правителството юг и север, управлявани от Хутите. Лекарите признаха, че са се депресирали – те нямат подходящи лекарства или оборудване за лечение на пациентите.

В запълнена клиника близо до истинска фронтова линия, директорът д-р Меккия гневно призова за прекратяване на войната в Йемен, докато се грижеше за тежко недохранени деца. Семействата, които стигат до болници и клиники, са сред щастливците – повечето нямат достъп до здравни грижи, не живеят в местности, където могат да се самоизолират или да практикуват социално дистанциране.

Дори използването на чиста вода и сапун е лукс на фона на поредната битка, която започва срещу този най-смъртоносен от от всички вируси.

Хуманитарният координатор на ООН Лиз Гранде заяви, че ефектът от вируса в Йемен ще бъде “катастрофален”, ако се разпространи.

“От седмици се страхуваме от такова нещо, а сега се случи. След пет години война хората в цялата страна имат някои от най-ниските нива на имунитет и най-висока остра уязвимост в света”, казва тя.

Световната здравна организация (СЗО) заяви, че предоставя медицински услуги, комплекти за тестване, респиратори и обучение на здравните служители в Йемен.

Ксавиер Жубер, директор на “Спасете децата в Йемен”, заяви, че е критично двете страни в гражданската война да спазват примирие.

“Това е момент, от който всички се страхувахме и се надявахме да го избегнем, защото Йемен е критично недостатъчно оборудван да се изправи срещу този вирус”, подчерта той.

“Избухването на Covid-19 в Йемен ще натовари тежко здравната система на страната и ще окаже пагубно влияние върху нейните цивилни граждани. Ако не действаме днес, това, на което ще станем свидетели утре, е неопределено.”

Тамуна Сабедзе от Световния комитет за спасение заяви, че милиони йеменци живеят в тесни и условия под санитарния минимум, като по този начин са силно уязвими от заразяване с вируса, добавяйки:

“Въпреки че знаехме за идването на тази ситуация, все пак разпространението на Covid-19 в Йемен е сценарий на кошмара.”

По-рано Световната програма за храните заяви, че ще бъде принудена да намали наполовина помощта в някои контролирани от Хути райони поради криза на финансирането. Агенцията на ООН каза, че някои дарители са спрели помощта си заради опасенията, че доставките са възпрепятствани от силите на Хутите. От средата на април семействата ще получават помощ през месец, вместо на всеки 30 дни.

От своя страна движението Хути обвини агенциите за помощ, включително WFP, в корупция и лошо управление.

Коалицията, ръководена от Саудитска Арабия, се бори срещу бунтовниците в Хути от 2015 г. Тя се намеси, след като хутите отстраниха международно признатото правителство от властта в столицата Сана.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments