Йерусалим: Министър Итамар Бен-Гвир посети оспорвано свещено място

0
50
Йерусалим
Йерусалим. Снимка: Pixabay

Палестинците разкритикуваха остро посещението на крайнодесния израелски министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир на оспорвано свещено място в Йерусалим, като го определиха като „безпрецедентна провокация“. Министърът, който призова за по-твърда позиция спрямо палестинците, е обиколил мястото, заобиколен от полиция, предава „BBC“.

Претенциите за правата върху комплекса са причина за раздор между Израел и палестинците. Напрежението се повиши допълнително след идването на власт на новото националистическо правителство на Израел. Посещението на Бен-Гвир е първата му публична проява, откакто правителството, ръководено от министър-председателя Бенямин Нетаняху, положи клетва преди пет дни.

Мястото на върха на хълма е най-свещеното място в юдаизма и третото по святост за поклонниците на исляма. За евреите той е известен като Храмовия хълм, където се намират два библейски храма, а за мюсюлманите – като Харам аш-Шариф, мястото, където Мохамед се е възнесъл на небето. На евреите и другите немюсюлмани е позволено да ходят там, но не и да се молят. Самите палестинци възприемат посещенията на евреите като опити за промяна на деликатното статукво.

Както е известно, най-религиозното и твърдо правителство в историята на Израел положи клетва съвсем наскоро. Бенямин Нетаняху се завърна на поста министър-председател, след като неговата партия „Ликуд“ сформира коалиция със съюзници от ултранационалистическата и ултраортодоксалната еврейска общност. Мнозина, както в страната, така и в международната общност, се опасяват, че той ще разпали конфликта с палестинците, ще навреди на съдебната система и ще ограничи правата на малцинствата. Нетаняху обеща убедително, че ще се стреми към поддържане на мир и ще защитава гражданските права. По време на свое обръщение в Кнесета (парламента) в Йерусалим, той заяви, че неговата администрация ще възстанови управлението, мира и личната сигурност на гражданите на Израел.

След победата си Нетаняху беше освиркван от опонентите си, някои от които скандираха  с думите „Слаб“. Те смятат, че той е бил принуден да подпише споразумения с твърдолинейни партии, защото по-либералните отказват да участват в правителството заедно с него, докато той е подсъдим по обвинения в подкуп, измама и злоупотреба с доверие. Той отрича да е извършил каквото и да било нарушение.

Коалиционните партньори на Нетаняху отхвърлят идеята за двудържавно решение на израелско-палестинския конфликт – подкрепяната от международната общност формула за мир, която предвижда независима палестинска държава на Западния бряг заедно с Израел, с обща столица Йерусалим. В Израел и извън него е налице загриженост относно твърде консервативните възгледи на някои министри относно прилагането на еврейския закон и правата на ЛГБТК общността. Ави Маоз, който е начело на анти-ЛГБТК партията „Ноам“, ще изпълнява длъжността заместник-министър в кабинета на министър-председателя. Той призова за забрана на гей прайда в Йерусалим, като подчерта, че не одобрява равните възможности на жените за присъединяване към армията. Маоз не крие и желанието си да ограничи имиграцията в Израел до евреи съгласно строго тълкуване на еврейския закон. Междувременно активисти, лекари и бизнес лидери предупредиха, че дискриминацията срещу хора с различна сексуална ориентация може да бъде узаконена, ако законът за борба с дискриминацията бъде променен така, че да позволи на компаниите в различни сфери да отказват услуги по религиозни причини.

Критиците изразиха загриженост относно намерението на коалицията да приеме законодателство, което ще даде на парламентарното мнозинство възможността да отменя решенията на Върховния съд. Коалиционните партньори на Нетаняху предложиха правни реформи, които биха могли да сложат край на наказателния процес по обвинение за корупция, който се води срещу него.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments