Днес отбелязваме един от най-големите християнските празници – Йордановден. На този ден православният календар ознаменува кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител в река Йордан. По време на ритуала небето „се отворило“ и Светият дух слязъл върху Христос под формата на гълъб. От небето пък се разнесъл глас:
„Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение“.
Оттук идва и названието на празника.
Българският народ определя Богоявление и Ивановден като „Водици“, защото на тези дни всеки, който иска да бъде здрав се къпе в река. На 6 януари приключват така наречените „мръсни дни“.
На Йордановден навсякъде, където има водоем, се изпълнява ритуал, при който се хвърля кръста на местната църква. След като бъде изкаран се изпълнява тържествена литургия – Велик водосвет.
На този ден по традиция се месят 3 ритуални хляба, като по време на замесването се използва остатъка от старата светена вода. Първият е за дома, вторият за гостите, а третият с бакър вино – за минувачите.
Чемширените китки от предното Рождество се поставят върху железен предмет и се изгарят. След това пепелта се поръсва със светена вода и се заравя под овощно дръвче или трендафилов храст.
От църквата се носи свещ, с която се запалва „нов“ огън в кандилото на семейния иконостас, където се поставят и новите рождественски китки.
Вечерта преди 6 декември е 3-тата и последна кадена вечер, в която се и пости.
В Бургас ритуалът по традиционното хвърляне на кръста в морето ще бъде от 12 часа.
Днес своя имен ден празнуват всички с имената: Банчо, Бистра, Богдан, Богдана, Богoлюб, Богoлюбa, Богомил, Божан, Божана, Божидар, Божидара, Божил, Бончо, Борислав, Борислава, Боян, Бояна, Данка, Данко, Данчо, Йордан, Йордана, Йорданкa, Найден, Теодосий. Бъдете здрави, щастливи и много успешни през 2020 г.!