Йотова: Демографската политика трябва да бъде признат приоритет

0
55
Вицепрезидент Илияна Йотова
Вицепрезидент Илияна Йотова. Снимка: Президентство

„Демографията е тема на темите, демографията е политиката на политиките и тя изисква задължителен национален консенсус – за това работим заедно с президента Румен Радев. За нас демографската политика е признат приоритет.“

Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова по време на откриването на дискусията „Готови за бъдещето? Демографската картина – цената на неравенствата“, организирана от Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент /ЕП/. Тя събра широк кръг от участници, сред които европейски комисар, евродепутати, експерти. Според вицепрезидента демографската политика събира в себе си всички политики на едно общество и държава – от доходите и социалните стимули през миграционната политика, защита на труда, насърчаването на кариерното развитие до здравна политика и сигурна и стабилна среда за живот.

„Такава среда не се създава с наливането на средства или с потушаване на моменти кризи. Демографската политика е първо ангажимент, второ и задължително – последователност на ангажимента“, заяви Йотова и изтъкна, че произволните мерки няма как да създадат предвидима среда, в която младите българи могат да планират живота си. Тя сподели убеденосттта си, че с безкрайно писане на големи по обем, но празни от съдържание стратегии, само с добри пожелания няма как да се води успешна демографска политика, в основата на която е сигурност във всички аспекти на живота.

Според Йотова призивите да върнем българите в родината не се адекватни на динамично развиващия се свят.

„Голяма част от моята дейност е свързана с нашите общности навън. Аз и екипът ми поддържаме контакти с българските исторически диаспори, както и с представителите на т.нар. нова емиграция. Някои от тях биха се върнали. Условието – сигурна и стабилна среда за живот“, уточни тя.

Липсата на планове за развитие на регионите, която води до тежки дисбаланси, Йотова определи като един от основните пропуски през годините.

„Държавата абдикира от малките населени места и съсредоточи усилия и ресурс в няколко големи града. Днес имаме няколко Българии в географските граници на родината – България на благоденстващите и България на попарените надежди за бъдеще“, подчерта вицепрезидентът и посочи, че за да е успешна регионалната политика, трябва да се отчитат спецификите на отделните райони, и даде актуален пример с внесените в Европейската комисия от българското правителство териториални планове.

„Териториалните планове не отговарят на механизма за солидарен преход, не гарантират социалната справедливост. Последствията ще бъде обезлюдяването на Старозагорско, Кюстендилско, Пернишко“, заяви вицепрезидентът.

Като основен резултат от регионалните дисбаланси тя открои социалното разслоение, като акцентира върху радикализацията на обществото: „До това води липсата на препитание, на образование, смачканото достойнство.

В изказването си вицепрезидентът подчерта, че основна грижа на държавата трябва да бъде осигуряването на равен старт в живота на всяко дете: „Недопустимо е в 21-ви век в страна член на Европейския съюз изобщо да говорим за детска бедност.“

„Демографската политика е въпрос на национална сигурност. За да е резултатна демографската политика преди всичко трябва да имаме работещи институции, които отстояват правовата държава, реда и справедливостта“, каза вицепрезидентът и в заключение отбеляза, че никоя политика не може да бъде успешна, ако не се решава с активното участие на обществото и на гражданските организации.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments