Йотова: Грешките в лечението на пациентите се дължат на законодателната или нормативна уредба

1
177
Илияна Йотова
Илияна Йотова, Снимка: Президентство

„Немалка част от грешките или неуспехите в лечението се дължат на законодателната или нормативна уредба – като започнем от обучението, през статута на болниците, до статута на лекарите.“

Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в приветствието си към участниците в конференцията „Лекарска грешка и правила за добра медицинска и клинична практика“. Форумът се провежда в Сандански и е организиран от Столичната колегия на Българския лекарки съюз. В конференцията участват министърът на здравеопазването Асен Меджидиев, представители на лекарските организации на Сърбия, Гърция, Турция, България и други.

Вицепрезидентът Йотова призова всички да се замислят каква е отговорността на обществото към лекарския и сестринския труд, как упражняват правата си като пациенти, а често пропускат задълженията си.

„Нашите лекари са нашите спасители, но разбирането към вашата работа трябва да се промени, каза още тя. Ние, пациентите, обичаме вас, лекарите, допълни тя. Ключов въпрос, който често не е на вниманието ни, но може да бъде причина за неуспешно лечение – достъпът до здравеопазване, наличие на медицински персонал, и е естествено хората да се чувстват като жертви или изоставени“, добави Йотова. Тя продължи:

„Убедена съм, че тук са събрани специалисти и експерти, които знаят много повече за природата на лекарската грешка, за причините за нея, за онази тънка и понякога трудно забележима граница между това, което обществото определя като лекарска грешка, и случаите, в които става въпрос за неуспешно лечение. В България статистика не се води, но случаите не са малко и това е проблем, на който започва да се обръща сериозно внимание не само у нас, но и в целия ЕС. В нашата страна няма регистър на лекарските грешки.“

По думите на Йотова би трябвало да има регистър, да се правят протоколи, да се анализират тези случаи, да не се хвърля с лека ръка вината върху медиците.

„Трябва да признаем, че у нас се говори много повече за реформи, отколкото в действителност те стават, особено през последните години. Зад реформите, за които толкова говорим, трябва да си зададем риторичния въпрос дали не пропускаме систематичното потулване на проблемите с недостига на средства, недобрата система на финансиране, нарастващата нужда от лечение, непрекъснатото увеличение на цените на лекарствата“, добави Илияна Йотова.

„Лекарската грешка и правилата за добра медицинска практика са теми от изключително значение“, каза служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев. По думите му е необходимо да се разгледа много добре интерпретацията на значението „лекарска грешка“.

„Свидетели сме на значителен спад в доверието към медицинското съсловие и е крайно време това да се промени, за да върнем вярата на пациентите в българските лекари“, отбеляза Меджидиев.

Здравният министър посочи, че съсловието е с едни от най-ниските заплати. По думите му решаваща стъпка за предотвратяване на неправомерните практики, е разширяване на правомощията на лекарския съюз и бъдещи промени в Закона за съсловните организации.

„Да спрем в преговорите с НЗОК да говорим за бюджети и икономии, а да говорим за качество на медицинския труд, как да намалим хоспитализаците. Вярвам на политиците, че скоро ще има съгласие, че ще успеят да се договорят и да направят редовно правителство, максимално бързо да се задейства държавата да работи в правилната посока и по правилния механизъм“, допълни министър Меджидиев.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Таня Динева
Таня Динева
10 месеци по-рано

Проблема не опира само до заплатите, а на първо място как се обучават студентите по медицина, как си взимат изпитите, каква п.актика имат и да.и имат призвание да са лекари и лечители, какъв опит ползват от медицината в чужбина, включително в Азия и САЩ. После идва начина на финансиране, организация на лечението, отношение към пациента, точно поставяне на диагноза с минимум две мнения преди лечението или операцията. Трето са корупционните практики, източване на касата и други. Четвърто – организацията на спешната помощ, оборудването и други съпътстващи проблеми. И решаването им да започне от министър председателя към министъра на здравето относно… Прочети още »