Нестихващите бежански и миграционни вълни, породени от военни конфликти, бедност и климатични промени – това обсъдиха заместник върховният комисар на ООН за бежанците Кели Клементс и вицепрезидентът Илияна Йотова, които се срещнаха на „Дондуков“ 2. По време на дискусията Клементс изтъкна бързата и адекватна реакция на България и гражданите й при приемането на украинските бежанци.
Вицепрезидентът и заместник върховният комисар на ООН за бежанците отбелязаха значението на интеграционните процеси, особено по отношение на жените и децата, включително и непридружените деца.
„Освен че трябва да интегрираме, ние трябва да гарантираме сигурността в приемащата страна, за да не се създават в хората страхове и дискриминационни настроения“, посочи Йотова, като изтъкна ключовата роля на неправителствения сектор при интеграцията.
Вицепрезидентът отбеляза нуждата от цялостен преглед и реформа на съществуващото европейско, а и световно законодателство в сферата на убежищата и миграцията.
„Вместо адекватно законодателство, започнахме да изграждаме стена след стена“, посочи Йотова.
Пред Клементс вицепрезидентът посочи усилията на българските власти за предотвратяване на нелегалната миграция и трафика на хора.
По време на разговорите беше коментирано доброто партньорство между Върховния комисариат за бежанците на Организацията на обединените нации /ВКБООН/ и държавата ни. През 2023 г. се навършват 30 години от присъствието на организацията у нас.