Официалните власти на Южноафриканската Република обявиха, че възнамеряват да изградят 40-километрова ограда на границата със Зимбабве, която да ограничи нерегламентираната имиграция, както и разпространението на заразата с коронавирус. Мерките се взимат, въпреки че в съседната на ЮАР страна все още няма регистрирани случаи на заразата, пише „Al Jazeera“.
Планираната ограда следва да се изгради от двете страни на граничния пост Бейтбридж, за да се гарантира, че „нерегламентирани или заразени с коронавирус мигранти“ няма да навлязат на територията на страната. Това обяви в изявление от четвъртък министърът по обществените въпроси Патриция де Лиле.
По данни от петък в Южноафриканската Република има 202 регистрирани случая на заразяване с коронавирус, като все още няма взети жертви. Президентът Кирил Рамапоса вече е наредил затварянето на 35 от 53-те гранични пункта на страната.
„Взетите мерки… няма да са ефикасни, ако оградите по границата не са в добро техническо състояние. Истината е, че на много места те не са“, коментира де Лиле в изявлението си.
„Всичките 40 километра от оградата ще бъдат изградени в рамките на месец, като работната ръка ще бъде осигурен от подизпълнител.“
„В никакъв случаи не сме ксенофоби. Вече проведохме обстойни дискусии със съседните ни страни. Приоритетът за Южноафриканската Република е да защити гражданите си, както и гостуващите хората. За целта по границата има разпределени здравни инспектори и екологични експерти, които следят за ситуацията при контролните гранични пунктове. Същевременно обаче, ако някои прескочи оградата, всички усилия са компрометирани“, добави още тя.
ЮАР, която е икономически най-силно развитата страна в Африка, от дълги години се бори с нелегалната имиграция от Зимбабве, която е възприемана като заплаха за работните места на местните граждани, предвид че безработицата в ЮАР доближава 30%.
Страни от цял свят отменят полети, забраняват пътуванията от определени страни и натягат контрола по границите си, за да ограничат разпространението на епидемията от коронавируса.
Спрямо данни на Световната Здравна Организация (СЗО) над 209000 души в световен мащаб са заразени с COVID-19 вируса, който предизвика безпрецедентна епидемия в съвременната история на човечеството. Броят на жертвите на вируса надхвърля 8700 по данни на здравното звено на Обединените Нации.
Заразата достигна Африка със закъснение, но в над 33 страни вече има потвърдени случаи, като регистрираните смъртни случаи са 13.
Превод: Ивайло Йотов