ЮАР се подготвя да стартира програма за масово изследване за коронавирус и да разпредели близо 10 000 полеви служителя, за да тестват хората по домовете ми. Страната е първата от субсахарска Африка, която да приложи подобни мерки, пише „Bloomberg“.
“Навлизаме в нова фаза в борбата с пандемията от коронавируса”.
Това обяви в понеделник президентът Сирил Рамапоза. Обръщението бе направено по време на четвъртия ден от обявената 21-дневна карантина, която разтресе бизнеса и миньорския сектор на страната. Армията вече е разпределена, за да прилага мерките, като продажбата на цигари и алкохол е забранена.
Полевите работници ще препращат хора със симптоми към местни или мобилни клиники за провеждане на тестове, като тези с тежки симптоми ще бъдат настанявани в болници, обясни президентът Рамапоза. Заразените, които имат леки или никакви симптоми, ще останат под карантина в домовете си или в осигурени от правителството общежития.
Президентът обяви още, че ще се използва мобилна технология за проследяване на хората, за които е установено, че са болни. Целта е да се установят хората, с които са били в контакт и да се следи географското разпространение на заразата.
В ЮАР има най-много потвърдени случаи на континента, като заразените са 1 326, а смъртните случаи са общо 3. Над 38 000 души са били тествани до момента, като общата популация на страната е 59 милиона.
Въпреки че гражданите масово следват ограничителните мерки, правителството се опасява, че е възможно да има немалко жители, които да пренебрегнат опасността от вируса, коментира още Рамапоза. Правителството обмисля допълнителни мерки за смекчаване на последиците от наложената карантина.
“Това е неизследвана територия за всички ни”, добави още Рамапоза. “Никога не сме се изправяли пред подобна ситуация и неминуемо ще бъдат допуснати грешки. Затова умоляваме гражданите да проявят разбиране и да осъзнаят, че всичко се прави в името на тяхното добро”.
В Африка има над 5 300 потвърдени случая на заразяване с коронавирус, като информацията е събрана и обработена от американския университет „Джон Хопкинс“. Минимум 10 страни от континента вече са обявили частична или пълна карантина.
Ботсвана, където има три потвърдени случая на COVID-19, бе последната страна, която ограничи всякакво движение в страната и обяви общонационална карантина за 28 дни, считано от 2 април. Правителството планира финансова помощ за бизнеса и ще предложи кредитни облекчения, както и субсидии за директни плащания към служителите. Това обяви президентът Масиси в телевизионно обръщение към нацията.
Зимбабве, където от вторник започна 21-дневната карантина, ще преразпредели допълнителни средства за борбата с вируса и ще нареди кешови плащания към 1 милион уязвими домакинства. Това обяви президентът Емерсън Мнангагва, допълвайки, че правителството ще осигури още 4 000 здравни работници и ще отвори позиции за 200 нови.
Превод: Ивайло Йотов