Бившият служебен министър на околната среда и водите Юлиян Попов призова за преосмисляне на водния сектор в България, като посочи, че няма универсална формула за решаване на проблемите в управлението на водите. Според него настоящият модел е „сбъркан“ и страда от сериозно недофинансиране.
Недостатъчно финансиране и нужда от по-добро управление
Юлиян Попов подчерта, че България инвестира значително по-малко средства в дългосрочни ВиК активи в сравнение с други европейски държави като Унгария и Словакия. Той е категоричен, че европейските фондове не са достатъчни за решаването на водния проблем в страната, а само могат да помогнат за омекотяване на тежките ситуации и решаване на локални казуси.
Попов призова за увеличаване на финансирането в сектора, но с ясната уговорка, че тези средства трябва да се управляват прозрачно и ефективно.
„Ако се увеличат, но се разграбват, нищо няма да се постигне“, предупреди той пред „БНР“, подчертавайки нуждата от централен орган, който да координира и наблюдава управлението на водите.
Липса на интегрирана стратегия и фрагментирано управление
Попов отбеляза, че в момента България няма реална, интегрирана стратегия за управление на водите. Според него системата е силно фрагментирана, което води до провали, когато се подложи на стрес. Той даде пример с високите загуби на вода при някои ВиК оператори, които губят над 90% от водата в системата.
Юлиян Попов заяви, че страната се нуждае от нова политика за водата във всички аспекти, за да се преодолеят сегашните проблеми и да се постигне устойчиво управление на водния сектор.
Тревожна тенденция: Намаляващ речен отток и ниски водни обеми в язовирите на България
[…] […]
[…] […]