Южна Африка със стремеж: Да докаже, че Израел извършва геноцид в Газа

0
77
Газа
Снимка: Pixabay

„Борба с човешки животи“.

„Превръщане на Газа в „кланица“.“

„Изтриване на ивицата Газа от лицето на земята.“

Подобна подстрекателска реторика е ключов компонент от делото на Южна Африка, обвиняващо Израел в геноцид пред световния съд на ООН – обвинение, което Израел отрича, пише „Асошиейтед прес“. Южна Африка казва, че езикът – в коментарите на израелски лидери, войници и артисти за палестинците в Газа, след като атаката на „Хамас“ на 7 октомври предизвика война – е доказателство за намерението на Израел да извърши геноцид. Израелските лидери омаловажават коментарите, а някои в Израел са на мнение, че те са резултат от травмата от атаката на „Хамас“.

Правозащитни групи и активисти споделят, че те са неизбежен страничен продукт от десетилетното, безкрайно управление на Израел над палестинците и че грубите думи са се засилили по време на войната. Те изтъкват, че този език е оставен без контрол, подбуждайки към насилие и дехуманизирайки палестинците.

„Думите водят до дела“, категоричен е Майкъл Сфард, виден израелски адвокат. Той обяснява:

„Думите, които нормализират или легитимират сериозни престъпления срещу цивилни, създават социална, политическа и морална основа за други хора да правят подобни неща.“

Делото за геноцид срещу Израел започна миналата седмица в Международния съд в Хага. Южна Африка се стреми да докаже, че Израел извършва геноцид в Газа и че Израел има конкретно намерение да извърши геноцид. Той използва литанията от груби изявления като част от доказателствата по своя случай.

Коментарите

С началото на сухопътната офанзива в края на октомври министър-председателят Бенямин Нетаняху цитира Библията в телевизионно обръщение:

„Трябва да помните какво ви причини Амалик.“

Амаликците са били преследвачи на библейските израилтяни и библейска заповед казва, че те трябва да бъдат унищожени, уточнява изданието. Южна Африка твърди, че забележките показват намерението на Израел да извърши геноцид срещу палестинците. Нетаняху отрече тези твърдения тази седмица и обясни, че говори за Амалик като начин да опише „Хамас“ и неговата атака.

2 дни след атаката на „Хамас“, министърът на отбраната Йоав Галант заяви, че Израел „се бори с човешки животни“, като обяви пълна обсада на Газа. Заместник-председателят на Кнесета Нисим Ватури от управляващата партия Ликуд написа в X, известен преди като Twitter, че израелците имат една обща цел, „изтриване на ивицата Газа от лицето на земята“. Израелският министър на наследството Амихай Елияху от крайнодясната партия Еврейска сила предложи Израел да хвърли ядрена бомба върху Газа и каза, че на територията няма „незамесени цивилни“.

Израелски войници, заснети на видео, правят подобни забележки, докато пеят и танцуват в първите дни на сухопътната офанзива на Израел.

На 7 октомври журналист написа в X, че Газа трябва да се превърне в „кланица“, ако около 250-те души, взети за заложници от „Хамас“, не бъдат върнати. Военни служители и две израелски поп певици също са цитирани от Южна Африка за отправяне на подстрекателни коментари. А ето какво каза адвокатът Тембека Нгкукайтоби за Южна Африка в забележки пред съда:

„Езикът на системната дехуманизация е очевиден тук. Следователно геноцидните изказвания не са в периферията. Те са въплътени в държавната политика.

Южна Африка иска поредица от правно обвързващи решения, в които се обявява, че Израел нарушава „своите задължения по Конвенцията за геноцида“ – решение, което може да отнеме години – и за обвързваща временна заповед Израел да прекрати враждебните действия, решение по което се очаква през следващите седмици.

Отговорът на Израел

Защитавайки Израел в съда, адвокат Малкълм Шоу изтъкна, че забележките са направени предимно от служители с малка роля в определянето на израелската политика, наричайки ги „случайни цитати“, които са подвеждащи и в някои случаи са били отхвърлени от Нетаняху. Но Рой Шондорф, бивш заместник-главен прокурор на Израел, каза в интервю, че изявленията все още носят риск, дори извън контекста:

„Би било по-добре, ако някои от тези забележки не бяха изказани.“

Израел твърди, че съдебната система на страната ще предприеме действия срещу неприемлива реч. Критиците обаче са на мнение, че изявленията срещу палестинците са останали ненаказани или неосъдени. Адвокат Сфард се обърна към главния прокурор на страната по-рано този месец от името на група видни израелски фигури, настоявайки да разбере защо реториката не е била овладяна.

В изявление два дни преди започването на делото в световния съд, главният прокурор Гали Бахарав-Миара потвърди, че призивът за умишлено нараняване на цивилни може да се счита за криминално престъпление и че израелските власти проучват няколко подобни случая, без да уточняват. Коментарите изглежда имат за цел да отблъснат южноафриканските обвинения. Като цяло Израел категорично отрича обвиненията пред световния съд. Израел твърди, че води война за самоотбрана срещу „Хамас“, след като вече уби 1200 души, предимно цивилни.

Израелски официални лица уверяват, че страната се придържа към международното право и прави всичко възможно, за да защити цивилните, като обвиняват „Хамас“ за високия брой жертви за внедряване в цивилни райони. Повече от 24 000 души са били убити в Газа, предимно жени и деца, според Министерството на здравеопазването в управляваната от „Хамас“ Газа.

Израел също така твърди, че „Хамас“ е демонстрирал геноцидни действия с атаката си и геноцидни намерения с насилствената си реч срещу израелците, включително обещания да повтори нападението от 7 октомври и ангажимента на групата за унищожаването на Израел.

Преместването на реториката към международното поле

Войната се води под ръководството на най-твърдото правителство на Израел досега, доминирано от крайнодесни министри от кабинета с дълга история на противоречиви забележки доста преди 7 октомври. Финансовият министър Бецалел Смотрич веднъж призова за „изтриване“ на палестински град на Западния бряг. Министърът на националната сигурност Итамар Бен-Гвир говори за върховенството на свободата на движение за еврейските заселници от Западния бряг над същото право за палестинците. А от 7 октомври подобна реч се намести още повече в широкоприетото схващане.

Израелците, подобно на палестинците, бяха в заседнали от десетилетия смъртоносен конфликт и чувството за неразрешимост. Хора в Израел признават, че травмата от безпрецедентната атака на „Хамас“ е отприщила настоящия дискурс.

„Интензивната колективна травма даде свобода на изразяването на мрачни чувства на отмъщение, което в мейнстрийма беше по-малко приятно да се изрича до днес“, пише заместник-главният редактор Ноа Ландау във всекидневника Haaretz. Според нея изявленията отразяват „социалния дух на времето“.

Въпреки че изглежда е направено твърде малко за противопоставяне на насилствената реторика, насочена към палестинците, палестинските граждани на Израел, които са показали съпричастност към хората в Газа, са изправени пред репресии, според групата за законни права Адала. Полицията от своя страна отсече, че речта представлява подстрекателство, насърчава насилие и дори показва подкрепа за терористични групи.

Адала изтъква още, че най-малко 270 палестински граждани на Израел са имали някакъв вид взаимодействие с правоприлагащите органи – арести, разследвания или предупреждения, като най-малко 86 са обвинени за нарушения на речта. Някои израелски евреи, които изразиха съчувствие към палестинците, също бяха арестувани или санкционирани от своите работодатели.

Аеял Грос, професор по международно право в университета в Тел Авив, заяви, че начинът, по който Израел реагира на подстрекателската реторика, има значение в случая с Южна Африка, тъй като на Израел, като страна по Конвенцията за геноцида, е забранено не само да извършва геноцид, но и от подбуждане към геноцид.

Грос е на мнение, че вероятно е твърде късно Израел да предприеме стъпки, които показват, че не одобрява подобно изказване. Наказването на подобни забележки би могло да изпрати послание до съда, както и до израелското общество, че държавата не толерира подпалваща реторика. Той подчерта:

Това е важно е, защото щеше да каже „Това не е нашето намерение“. Но също така е важно, защото би означавало, че изпращаме на войниците на място съобщение да не действат по този начин.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments