Южна Европа „се задъхва“ от туристи

Рим, Барселона и Атина са претъпкани ежегодно с туристи

0
213
Туристи, Франция
Снимка: Pixabay

Рим, Барселона и Атина са претъпкани ежегодно с туристи, пише „Politico“. Макар че пандемията от COVID-19 осигури на много местни жители така желаната почивка от огромния наплив от чужденци, сега тълпите отново будят раздразнение и досада. До такава степен, че местни жители и активисти дори излязоха по улиците на различни градове в Испания, Италия, Португалия и Гърция, като някои от тях бяха снабдени с водни пистолети и плакати, с които призоваваха шумните посетители да се приберат у дома.

Недоволните хора твърдят, че прекомерният туризъм повишава цените на жилищата, ускорява джентрификацията и допринася значително за недостига на вода. В засегнатите от суша градски центрове като Барселона туристите консумират значително повече вода от средния жител, а в Сицилия редица градове започнаха да отказват достъп на туристи поради недостиг на вода. Правителствата, от своя страна, са по-малко склонни да прилагат трайни мерки. За много страни от ЕС, особено за тези от Южна Европа, туризмът е основен стълб на икономиката им – 11,3% за Хърватия и между 6 и 8% за Португалия, Гърция, Испания и Италия, според анализ на „Allianz“.

След като пандемията почти спря дейността на туризма за период от две години, желаещите да пътуват се впуснаха в така наречения „туризъм на реванша“, а именно силен стремеж да наваксат с пропуснатите пътувания и преживявания. Отчасти благодарение на туризма Испания, Португалия и Гърция, които дълго време бяха изоставащи сред големите европейски икономики, през 2023 г. успяха да изпреварят останалите страни от ЕС. Докато БВП в целия блок нарастваше с 0,5%, икономиките на Португалия, Гърция и Испания отбелязаха темпове от над 2%.

„Това, което виждаме в медиите, е същото, което започнахме да виждаме още преди пандемията. Още тогава станахме свидетели на движение и протести срещу туризма в дестинациите и сега виждаме, че те се завръщат,“, сподели пред „Politico“ Сандра Карвао, която ръководи  отдела „Пазарна информация, политики и конкурентоспособност“ в Агенцията по туризъм на ООН.

Температурите се повишават, градусът на раздразнение също

В края на юли около 20 000 активисти, борещи се срещу прекомерния туризъм, се събраха в Палма де Майорка с искане за промяна на туристическия модел, който според тях вреди на Балеарските острови, чиито основни три острова са Майорка, Менорка и Ибиса. През 2023 г. общият брой на туристите на островите е нараснал до 14,4 милиона, като това е изключително висока цифра по отношение на капацитета на островите, които имат целогодишно общо население от около 1,2 милиона жители.

В Барселона активисти напръскаха чуждестранните посетители с водни пистолети по време на по-малък по мащаб протест. Испанският министър на туризма разкритикува действията им, като заяви, че те са в разрез с културата на гостоприемство в страната. По улиците и обществените места в цяла Испания се появиха плакати и графити, в които се споменава думата „guiri“, леко обиден термин в разговорния език, назоваващ туристи, които имат проблеми със спазването на местните закони и култура.

Подобни протести срещу туризма се проведоха това лято в градове в цяла Испания, включително в Мадрид, Малага, Гранада и Аликанте. Извън Испания, в горещи туристически точки като Португалия, Италия и Гърция редовно се провеждат протести под различни форми с цел изразяване на недоволство.

Броят гларусите в Бургас за 35 000 лева?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments