Скоро абортите ще бъдат сериозно ограничени в един от последните “бастиони” на законен достъп до тях в южната част на САЩ. Сенатът на Южна Каролина одобри вчера законопроект, който ще забрани повечето аборти след около шестата седмица от бременността. Предстои законопроектът да бъде разгледан подробно и официално подписан за окончателно одобрение възможно най-скоро.
Предложението на практика възобновява забраната от 2021 г., която влезе в сила, когато Върховният съд на САЩ отмени историческото юридическо решение, познато като „Роу срещу Уейд“, миналата година. Забраната беше отменена от най-висшия съд на щата с мотива, че нарушава правото на личен живот, залегнало в конституцията на щата. Южна Каролина обаче съобщи за нарастващ брой аборти след това решение, което направи абортите законни до 22-ра седмица от бременността, докато други южни щати приеха по-строги разпоредби. Абортите са забранени или строго ограничени в голяма част от южните щати, включително по време на цялата бременност в Алабама, Арканзас, Кентъки, Луизиана, Мисисипи, Оклахома, Тенеси, Тексас и Западна Вирджиния. В Джорджия процедурата е разрешена само през първите шест седмици.
Повечето аборти след 12-ата седмица от бременността ще бъдат забранени в Северна Каролина от 1 юли, а в Южна Каролина се очаква съдебна битка. Вики Рингер, която ръководи обществените въпроси на организацията „Планирано родителство в Южен Атлантик“, заяви снощи, че нейната организация ще подаде искане за временна ограничителна заповед, след като републиканският губернатор Хенри Макмастър подпише мярката. Всяко оспорване, което стигне до Върховния съд на Южна Каролина, ще бъде изправено пред нов съдебен състав, тъй като единствената жена, която е автор на водещото становище по делото за абортите, е достигнала пенсионна възраст.
С този ход се слага край на продължилата няколко месеца безизходица между двете камари, ръководени от републиканците. Камарата на представителите в Южна Каролина отстъпи от предложението за почти пълна забрана на абортите и прие новите ограничения миналата седмица след близо 24-часови дебати, разделени в рамките на два дни. През изминалата година сенаторите се опитаха три пъти да съберат необходимите гласове за почти пълната забрана на тази медицинска процедура. Последният опит се провали миналия месец, след като единствените пет жени в 46-членната камара успешно се противопоставиха на предложението. Членовете на коалицията, известна като „сестрите сенатори“ – три републиканки, една демократка и една независима – отново се борят срещу новия законопроект. В приповдигнати речи трите републиканки заявиха, че забраната не дава на жените достатъчно време да вземат правилно решение. Те призоваха други членове на тяхната партия да приемат забраната, но до 12-тата седмица от бременността, което според сенатор Катрина Шийли би било „истински компромис“.
„Ние в законодателния орган на Южна Каролина не сме Бог. Ние не знаем какво се случва в живота на някой друг. Ние нямаме право да вземаме решения вместо някой друг,“, заяви още Шийли.
Въпреки че най-разгорещените дискусии може да са приключили през тази сесия, някои от най-яростните противници на абортите в двете камари вече гледат напред към изборите през 2024 г. Републиканският сенатор Ричард Кеш призна, че в настоящия състав на Сената липсват гласове за по-строго предложение, но обеща, че „борбата ще продължи“ за забрана на всички аборти. Ако бъде преизбран, той обеща, че със сигурност ще бъдат подновени усилията за защита на правото на живот в по-ранен етап.