Южна Корея отново регистрира най-ниския коефициент на раждаемост в света, като числото пада до ново дъно, съобщава „BBC“.
Процентът в страната за първи път падна под едно дете на жена през 2018 г. Но в сряда данните, публикувани от правителството, показаха, че цифрата е спаднала до 0,81 – с три пункта по-малко от предходната година и шесто поредно понижение. За сравнение средният процент в най-напредналите икономики в света е 1,6 деца.
Държавите се нуждаят от поне две деца на двойка – коефициент 2,1 – за да запазят населението си със същия размер, без миграция. Коефициентът на раждаемост е „намалял значително“ през последните шест десетилетия, казва ОИСР – Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Тенденцията обаче е особено изразена в Южна Корея, където размерът на семействата е намалял в рамките на няколко поколения. В началото на 70-те години жените са раждали средно по четири деца.
Намаляването на населението може да постави страната под огромно напрежение. Освен увеличения натиск върху публичните разходи с нарастването на търсенето на системи за здравеопазване и пенсии, намаляващото младо население също води до недостиг на работна ръка, което оказва влияние върху икономиката.
През 2020 г. имаше широко разпространена тревога в Южна Корея, когато за първи път бяха регистрирани повече смъртни случаи, отколкото раждания. През последните години икономическият натиск и факторите, свързани с кариерата, са ключови съображения за хората, които решават да имат деца, казват експерти.
За цифрите за 2021 г. експертите посочиха по-високите разходи за живот, скокът в цените на жилищата и въздействието на пандемията от COVID като фактори, които обезсърчават хората да имат деца.