Правителството на Южна Корея заплаши да предприеме съдебни действия срещу хиляди стачкуващи младши лекари и да отнеме медицинските им лицензи, ако не се върнат на работа до края на днешния ден, предаде „BBC“.
Около 3/4 от младшите лекари в страната напуснаха работните си места през последната седмица, което доведе до прекъсване и забавяне на операциите в големите учебни болници. Стажант-лекарите протестират срещу плановете на правителството да приема много по-голям брой студенти по медицина в университетите всяка година, като целта е да се увеличи броят на лекарите в системата.
В Южна Корея съотношението между лекари и пациенти е едно от най-ниските сред развитите страни, а предвид бързото застаряване на населението правителството предупреждава, че до десетилетие в страната ще има остър недостиг на лекари. Тази седмица празните коридори на болница „St Mary“ в Сеул дадоха бегла представа за това как може да изглежда подобно бъдеще. В триажната зона извън спешното отделение не се виждаше нито един лекар или пациент, а пациентите бяха предупредени да стоят настрана.
Рю Ок Хада, 25-годишен лекар, споделя, че той и неговите колеги не са били на работа в болницата повече от седмица.
„Чувствам се странно, когато не ставам в 4 часа сутринта. Безумно е колко много работим за толкова малко заплащане, „, шегува се Рю и разказва, че е свикнал да работи повече от 100 часа седмично, често по 40 часа без сън.
Въпреки че заплатите на лекарите в Южна Корея са сравнително високи, Рю твърди, че предвид работното им време той и други младши лекари получават по-малко от минималната работна заплата. Той смята, че по-големият брой лекари няма да решат структурните проблеми в системата на здравеопазването, поради които те са претоварени и не получават достатъчно заплащане. Здравеопазването в Южна Корея е до голяма степен приватизирано, но е достъпно. Според лекарите цените на спешните, животоспасяващи операции и специализираните грижи са твърде ниски спрямо тези в други страни, докато за по-леки лечения, като козметичните операции, се заплаща твърде много. Това означава, че лекарите все по-често избират да работят в по-доходоносни сфери в големите градове, оставяйки селските райони с недостатъчен медицински персонал и пренатоварени спешни отделения.
Рю, който работи в системата от една година, признава, че стажантите и младшите лекари са експлоатирани от университетските болници заради евтината им работна ръка. В някои от по-големите болници те съставляват повече от 40 % от персонала, като имат решаваща роля за лечебния процес. В резултат на това хирургическият капацитет в някои болници е намалял наполовина през последната седмица. Смущенията се свеждат предимно до планови процедури, които са били отложени, като до момента фатално са завършили само няколко изолирани случая, при които са били необходими интензивни грижи. Миналия петък възрастна жена със сърдечен арест е починала в линейка, след като според твърденията седем болници са отказали да я лекуват. Правителството заяви, че въпросната пациентка е имала рак в последен стадий и смъртта ѝ не е пряко свързана с протеста на медиците.
„Няма лекари“
Търпението към лекарите се изчерпва както от страна на гражданите, така и от страна на здравните работници, които трябва да поемат допълнителната работа в лечебните заведение. Медицински сестри споделят, че са принудени да извършват процедури в операционните зали, които обикновено се възлагат на техните колеги лекари.
Жена на име Чой, която работи като медицинска сестра в голям град, твърди, че смените ѝ са удължени с час и половина всеки ден и сега тя е принудена да върши работата на двама души.
„Пациентите са обезпокоени, а аз съм разочарована, че това продължава, без да се вижда краят му,“, казва тя и призовава лекарите да се върнат на работа и да намерят друг начин да изразят недоволството си.
Според предложенията на правителството броят на студентите по медицина, които ще бъдат приемани в университетите през следващата година, ще се увеличи от 3000 на 5000. Стачкуващите лекари твърдят, че обучението на повече лекари ще доведе до влошаване на качеството на медицинската помощ, тъй като това означава да се дадат лекарски права на по-малко компетентни практикуващи.
Рейтингът на одобрение на президента Юн Сук Йол се е повишил след началото на протеста, което означава, че правителството няма голям стимул да започне основно преразглеждане на системата и да оскъпи здравните процедури точно преди изборите през април. В момента и двете страни са в напрегнато противоречие. Министерството на здравеопазването отказва да приеме оставките на лекарите, като вместо това заплашва да ги накаже строго за нарушаване на медицинския закон, ако не се върнат в болниците до края на деня. Заместник-министърът на здравеопазването Пак Мин Су заяви, че на тези, които пропуснат крайния срок, ще бъдат санкционирани, а лицензите им ще бъдат отнети за минимум три месеца. Правителството уточни, че ще започне процедурата в понеделник. Управляващите изглежда се надяват, че заплахата от санкции ще бъде достатъчна, за да накара лекарите да се върнат на работа, като обявиха, че близо 300 от общо 9000 стачкуващи лекари вече са поели отново задълженията си.
Някои от стачкуващите лекари смятат, че строгият подход на правителството може да промени общественото мнение. В неделя Корейската медицинска асоциация ще гласува по въпроса дали старшите лекари да се присъединят към стажантите. Ако голяма част от техните младши колеги бъдат арестувани, вероятността те да предприемат действия е по-голяма.
Рю разкри, че е готов да бъде арестуван и да загуби лекарския си лиценз, като подчерта, че ако правителството не направи компромис или не се вслуша в оплакванията им, той ще се откаже от професията си.