Южнокорейските войски са произвели предупредителни изстрели, за да отблъснат севернокорейски войници, които за кратко са пресекли силно укрепената сухопътна граница на съперниците във вторник за втори път този месец, съобщиха южнокорейските военни, цитирани от „Асошиейтед прес“. Смята се, че и двете нахлувания са били неволни.
Според Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея около 20-30 севернокорейски войници, които са извършвали строителни работи, са пресекли военната демаркационна линия, която служи за граница между двете държави в демилитаризираната зона. Войниците са се оттеглили, след като Югът е излъчил предупреждения и е произвел предупредителни изстрели, а южните военни не са забелязали никакви подозрителни действия след това, заявиха съвместните началници.
Граничната зона е гъсто обрасла с дървета и растения и севернокорейските войници може да не са знаели къде точно е границата, според южната армия, която заяви, че не вярва войниците да са преминали умишлено на юг. Северът не е отвърнал на огъня.
Нахлуването идва в момент на нарастване на напрежението между съперниците, които през последните седмици водят психологическа война в стила на Студената война и дадоха да се разбере, че вече не са обвързани с историческото си военно споразумение от 2018 г. за намаляване на напрежението.
Преди срещата си на върха със севернокорейския лидер Ким Путин обеща, че заедно ще преодолеят санкциите. Войските от Юга също така произведоха предупредителни изстрели на 11 юни, след като друга група севернокорейски войници пресече за кратко границата. Обединеният комитет на началник-щабовете заяви, че нахлуването във вторник е станало в друг район по централната фронтова линия.
Силно укрепеният граничен район на Корея, наричан демилитаризирана зона, понякога е бил място на кръвопролития и ожесточени сблъсъци между съперниците. Военната демаркационна линия маркира границата между двете Кореи в рамките на демилитаризираната зона, която е дълга 248 км и широка 4 км.
Зоната е осеяна с около 2 млн. мини и също така се охранява от огради с бодлива тел, танкови капани и бойни части от двете страни. Тя е наследство от Корейската война от 1950-53 г., която завършва с примирие, а не с мирен договор.
Военните на Юга наблюдават засилена активност на Северна Корея по границата за инсталиране на нещо, което изглежда като противотанкови прегради, укрепване на пътища и поставяне на противопехотни мини. Работата продължава без прекъсване въпреки няколкото експлозии, причинени от мини, които убиха или раниха неуточнен брой севернокорейски войници, заявиха от Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея.
Строителството е започнало около април и вероятно има за цел да затрудни дезертирането на севернокорейски цивилни граждани или войници на юг, тъй като ръководството на Пхенян се опитва да засили контрола си върху народа, според началник-щабовете.
„Нашите военни наблюдават отблизо севернокорейските военни дейности в зоната на фронтовата линия, като същевременно се предпазват от случайни ситуации“, се казва в изявление на съвместните началници.