Южнокорейски войници са произвели предупредителни изстрели, след като севернокорейски войски са нарушили за кратко напрегнатата граница по-рано тази седмица, съобщиха южнокорейските военни във вторник, докато съперниците се впускат в кампании в стил Студената война, като изстрелване на балони и пропагандни предавания, предава „Асошиейтед прес“.
На силно укрепената граница на двете Кореи, наречена демилитаризирана зона, от време на време се стига до кръвопролития и ожесточени сблъсъци. Въпреки че инцидентът в неделя се случи на фона на нарастващото напрежение между двете Кореи, според наблюдателите той вероятно няма да се превърне в друг източник на враждебност, тъй като Южна Корея смята, че севернокорейците не са извършили умишлено нарушение на границата, а Северна Корея също така не е отвърнала на огъня.
В 12:30 ч. в неделя няколко севернокорейски войници, които са се занимавали с неуточнена работа от северната страна на границата, са пресекли военната демаркационна линия, която разделя двете държави, съобщиха от Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея.
Тези севернокорейски войници, носещи строителни инструменти, някои от които въоръжени, веднага се върнаха на своя територия, след като южнокорейските военни стреляха предупредително и излъчиха предупредителни предавания, съобщиха от Обединения комитет на началник-щабовете. Той заяви, че Северна Корея не е извършвала други подозрителни действия.
Южнокорейските военни са преценили, че севернокорейските войници не са пресекли границата умишлено, тъй като мястото е гориста местност и знаците на MDL не са били ясно видими, заяви пред репортери говорителят на Обединения комитет на началник-щабовете Ли Сунг Джун.
Лий не даде повече подробности. Но в съобщения на южнокорейските медии се казва, че около 20-30 севернокорейски войници са навлезли на южнокорейска територия на около 50 метра, след като вероятно са загубили пътя си. В съобщенията се казва, че повечето от севернокорейските войници са носели кирки и други строителни инструменти.
Демилитаризираната зона с дължина 248 км и ширина 4 км е най-тежко въоръжената граница в света. Около 2 млн. мини са поставени във вътрешността и в близост до границата, която се охранява и от огради с бодлива тел, танкови капани и бойни части от двете страни. Това е наследство от Корейската война от 1950-53 г., която завършва с примирие, а не с мирен договор.
В неделя Южна Корея възобнови пропагандните предавания срещу Пхенян по граничните си високоговорители в отговор на неотдавнашното изстрелване от страна на Севера на балони с тор и отпадъци през границата. Южна Корея заяви, че в отговор Северна Корея е инсталирала свои собствени гранични високоговорители, но все още не ги е включила.
Северна Корея заяви, че кампанията ѝ с балони е в отговор на изстрелването на собствени балони от южнокорейски активисти, които пускат в Северна Корея пропагандни листовки, критикуващи авторитарното управление на лидера Ким Чен Ун, USB памети с K-pop песни и южнокорейски драматични предавания, както и други предмети.
Северна Корея е изключително чувствителна към всякаква външна критика на политическата ѝ система, тъй като повечето от 26-те милиона жители на страната нямат официален достъп до чуждестранни новини. В неделя вечерта сестрата на Ким и високопоставен служител, Ким Йо Чен, предупреди за „нов отговор“, ако Южна Корея продължи да излъчва по високоговорители и откаже да прекрати кампаниите за разлепване на граждански листовки.
Противопоставянето на високоговорителите и балоните – психологическа война в стила на Студената война – задълбочи напрежението между Кореите, тъй като преговорите за ядрените амбиции на Севера са в застой от години.
Александър Дунчев: Поне 60% от българите нямат против да гласуват и то за зелена кауза!
[…] […]
[…] […]