Мобилни екипи от адвокати и ромски медиатори предоставиха над 8000 безплатни правни консултации на хора под прага на бедност, като 600 от тях са свързани с проблеми на домашно насилие, а над 500 от тях са за жени и деца. Това е само част от равносметката на извършената работа в областите Стара Загора, Велико Търново и Варна по проект на Националното бюро за правна помощ /НБПП/, финансиран от Норвежки финансов механизъм /НФМ/ 2014-2021.
Особен акцент в проекта, продължил 4 г., е влизането на адвокати и ромски медиатори в ромските квартали и консултирането на пострадали на място. Общността започна да става чувствителна към проблема на домашното насилие, случи се немислимото – жени да се престрашат да споделят за това, категорични бяха ромските медиатори, работили в трите областите. Благодарение на правните съвети много майки успяха да се съберат с децата си, споделиха още медиаторите.
„При раздяла на родители, които нямат брак, в доста случаи децата остават при бащите и се отглеждат от бабите. Това е тежко и несправедливо както за децата, така и за техните майки“, каза ромският медиатор Атанас Атанасов.
В рамките на проекта са преминали обучение 300 адвокати по програма за защита от домашно насилие и дискриминация, изготвена съвместно с Норвежката съдебна администрация. Разработено е и мобилното приложение „Помогни ми“, в което пострадалите могат да намерят контактите на институциите, ангажирани със защита от насилие, уточни ръководителят на проекта адвокат Диляна Гитева.
На заключителната конференция днес присъстваха още ръководителят на програмния оператор на програма „Правосъдие“ на НФМ Борислав Ганчев (началник на кабинета на министъра на правосъдието), зам.-министрите Юлия Ковачева и Емил Дечев, председателят на НБПП Наталия Илиева, националният координатор по въпросите за домашното насилие към МВР Зорница Шуманова, адвокати, гости от Норвегия.
„Впечатлен съм от фокуса, който е върху пострадали от домашно насилие, насилие, основано на полов признак и деца в риск. Изключително постижение е, че на място адвокати и ромски медиатори заедно предоставят правна помощ на пострадалите. Това е пример за сътрудничество между правителство, неправителствен сектор и адвокатурата“, каза Борислав Ганчев.
„Захванали сте се с трудната задача да решавате проблеми, съществуващи отдавна, това е сизифовска работа, която ще трае дълго“, отбеляза зам.-министър Дечев и призна, че голямото предизвикателство е тази дейност да продължи.
Наталия Илиева определи сключеният през март м.г. меморандум за сътрудничество между МП, МВР, адвокатски колегии, като ключов инструмент на национално ниво. По силата на споразумението днес се предоставя правна помощ на място в 22 регионални центрове.
„Оказването на помощ на нуждаещите се на място е от изключително значение за достъпа до правосъдие“, заяви Ника ван де Берг, координатор на проекта от Норвежката съдебна администрация.
По време на конференцията се роди идеята да бъде направено предложение държавата да създаде национална мрежа на правните ромски медиатори, така че да има такива във всички 28 общини.