Отпада изискването на УМБАЛ-Бургас дарителите на кръв за производство на реконвалесцентна плазма да представят резултат от PCR тест. Това съобщиха от лечебното заведение. Причината е, че антигенният тест вече е приравнен на PCR-а според най-новата заповед на министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. Така от 29 декември изискването за PCR отпада, но остава това за антигенен тест.
Нужно е дарителите да носят документи, че имат такъв – от лицензирана лаборатория или лечебно заведение, подчертаха от УМБАЛ-Бургас. За всички, които желаят да дарят кръв за плазма, има осигурен коридор и те минават с предимство пред останалите кръводарители. Всеки, който има PCR, или антигенен тест и са минали 40 дни от него, е добре дошъл в отделението. Процедурата отнема не повече от 40 минути, заедно с попълване на документацията, кръводаряването е около 10 минути, а взетата кръв се изследва впоследствие в Стара Загора, където от нея се произвежда и плазмата.
УМБАЛ-Бургас създаде организация за приемане на преболедували от COVID дарители от 1 декември заради силния обществен натиск това да се случва тук. Въпреки огромния интерес и множеството обаждания, досега са минали едва 20 души, които са пожелали да дарят кръв за производство на реконвалесцентна плазма. Сред тях има различни хора – учители, лекари, собственици на малък бизнес. Всички отговарят на условията, имат и положителен PCR, но при някои от тях не са образувани антитела. Тази кръв е използвана за преливане и за помощ на други нуждаещи се, но не е била подходяща за производство на реконвалесцентна плазма, обясниха от отделението.
Ако бургазлии не желаят да даряват кръв, а направо плазма, трябва да пътуват до Стара Загора, където има апарати за плазмофереза. По информация на РЦТХ в града под липите обаче интересът от жителите на морския град бил доста по-слаб от тези от Сливен.