За достъп до регистъра със заболелите настояват зъболекарите у нас

0
160
Дентален лекар. Снимка: Pixabay.
Дентален лекар. Снимка: Pixabay.

Специалистите по дентална медицина у нас поискаха от министъра на здравеопазването да им бъде предоставен достъп до регистъра с лица – вирусоносители, боледуващи от COVID-19.

„Работим в огромен риск“, заяви председателят на Българския зъболекарски съюз доктор Николай Шарков пред „Bulgaria ON AIR“. Според него, ако стоматолозите имат възможност чрез ЕГН-то на пациента да влезнат в системата, те ще могат на момента да проверяват дали данните съответстват на триажа, осъществен в началото.

Според д-р Шарков, „денталната медицина винаги стои в периферията на съзнанието на медиите и хората“, защото грижата за устното здраве никога не е била приоритетна.

Режимът при денталните лекари е либерален, но в точно по време на епидемията, от която е засегнато цялото човечество, това им играе лоша шега. Рискът, който зъболекарската професия крие, е огромен поради невъзможността пациентите да бъдат с маски. Председателят на БЗС сподели, че немалко негови колеги и приятели са починали от коронавирус, а други са се заразили по време на работа.

Снимка: Pixabay.
Снимка: Pixabay.

От друга страна – кабинетът на денталния лекар вероятно е едно от местата, където човек може да се чувства най-сигурен. Причината за това е изключително стерилната среда, в която работят специалистите. Всички повърхности се дезинфекцират стриктно с разтвори и опасностите от зараза са сведени до краен минимум.

Често пациентът е отговорен и подхожда зряло спрямо ситуацията, като отговаря открито на зададените му в телефонен разговор въпроси. За съжаление, нерядко се разиграва и друг сценарий. Пациент, който се чувства отпаднал, не отменя часа си, въпреки наличието на грипоподобни симптоми. Така той излага на опасност не само лекуващия го зъболекар, но и целия персонал в клиниките по дентална медицина, както и още поне един-двама посетители.

Огромен е финансовият товар, който кризата с COVID-19 е стоварила върху медицинските лица, но българският зъболекарски съюз всячески е успял да стесни фалитите. Цените на денталните дейности по Здравна каса са увеличени от септември месец с 10%.

Специалистите по дентална медицина у нас попадат в първата група, която е приоритетно да се ваксинира. Ваксинацията е сложен процес и нейното провеждане (или съответно – отказ), трябва да бъде решение, което всеки професионалист като такъв да вземе сам за себе си.

„Много трудно до 10 декември може да се представи списък с всички желаещи да се ваксинират. Ще имаме среща, за да видим как да осъществим технологията при нас“, заключи финално д-р Николай Шарков.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments