![Демократична република Конго Демократична република Конго](https://www.iskra.bg/wp-content/uploads/2024/12/demokratichna-republika-kongo-696x436.png)
Минерално богатият изток на Демократична република Конго е обременен с конфликти повече от 30 години, от геноцида в Руанда през 1994 година. Множество въоръжени групи са се състезавали с централните власти за власт и контрол над потенциалното богатство на тази огромна нация.
Нестабилността е засегнала съседните страни с разрушителен ефект – особено през 90-те години, когато два огромни конфликта, наречени войните на Африка, доведоха до смъртта на милиони хора.
Какво се случва сега?
След бързо напредване в региона, бойци от бунтовническата група M23 влязоха в Гома – голям град с повече от милион жители в източната част на ДР Конго. Разположен на границата с Руанда и бреговете на езерото Киву, той е важен търговски и транспортен център, който е в близост до минните градове, доставящи метали и минерали с високо търсене като злато, олово и колтан, който е ключов компонент за мобилни телефони и батерии за електрически превозни средства.
Бунтовниците твърдят, че сега контролират града, но конгоанското правителство казва, че неговите войски все още държат някои ключови места.
Кои са M23?
M23 се ръководят от етнически тутси, които казват, че са трябвали да вземат оръжие, за да защитят правата на малцинствената група. Те казват, че няколко предишни споразумения за прекратяване на борбите не са били спазени – те взимат своето име от мирно споразумение, което беше подписано на 23 март 2009 година.
Скоро след създаването си през 2012 година, M23 бързо натрупа територия и завзе Гома – действия, които срещнаха международно порицание и обвинения във военни престъпления и нарушения на човешките права.
Беше принудена да се оттегли от Гома и след това претърпя поредица от тежки поражения от страна наконгоанското армия, подкрепена от многонационална сила, която я изгони от страната.
Бойците на M23 след това се съгласиха да бъдат интегрирани в армията в замяна на обещания, че тутсите ще бъдат защитени.
Но през 2021 година групата отново взе оръжие, като каза, че обещанията са били нарушени.
Има ли участие на Руанда в борбите?
Съседна Руанда последователно отричаше, че подкрепя M23, но още от 2012 година експерти на ООН обвиняват, че предоставя оръжия, логистична подкрепа и дори накрая командва бунтовниците.
Правителството на ДР Конго, както и САЩ и Франция, също идентифицираха Руанда като подкрепяща групата. Миналата година доклад на експертите на ООН каза, че до 4000 руандски войници се бият заедно с M23.
В изявление в неделя Руанда не отрече изрично, че подкрепя M23, а вместо това каза, че борбите близо до нейната граница представляват „сериозна заплаха“ за нейната „сигурност и териториална цялост“.
Властите добавят, че Руанда е използвана като коз и обвини последните борби на конгоанското власти, като каза, че те са отказали да влязат в диалог с M23.
Мирен процес, посредничен от Ангола и включващ Руанда и ДР Конго, наистина доведе до споразумение за прекратяване на огъня миналата година, но то скоро се разпадна и борбите се възобновиха.
Каква е връзката с Руанда?
Произходът на текущите борби частично може да бъде проследен до геноцида в Руанда през 1994 година. Около 800 000 души – предимно от общността на тутсите – бяха избити от етнически екстремисти хуту.
Геноцидът приключи с напредването на сила от тутси-водени бунтовници, командвани от Пол Кагаме, който сега е президент.
Страхувайки се от отмъщение, около един милион хуту тогава избягаха през границата в това, което сега е ДР Конго. Това разпали етническите напрежения, тъй като маргинализираната тутска група в изток – банямуленгетата – се почувства все по-застрашена.
Армията на Руанда два пъти нахлу в ДР Конго, като каза, че преследва някои от отговорните за геноцида, и работи с членове на банямуленгетата и други въоръжени групи.
След 30 години конфликт, една от групите , Демократичните сили за освобождение на Руанда (FDLR), която включва някои от отговорните за руандския геноцид, все още е активна в източната част на ДР Конго.
Руанда описва FDLR като „геноцидна милиция“ и казва, че нейното продължаващо съществуване в източната част на ДР Конго застрашава собствената й територия.
Тя обвинява конголезките власти, че работят с FDLR – обвинения, които ДР Конго отрича.
Руанда вероятно няма да остане извън ДР Конго, освен ако не е удовлетворена, че FDLR вече не представлява заплаха за самата себе си или за тутските общности в източната част на ДР Конго.
Въпреки това, тя широко е обвинявана, че използва конфликта като начин да се облагодетелства от минералното богатство на източната част на ДР Конго.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм