Румен Петков – доктор по история, писател
Кандидатът за общински съветник от ПП „Единение“ Румен Петков ще работи най-вече за подобряване на качеството на образованието в Бургас и областта. Според него трябва да бъдат облекчени учебните програми за основните училища с цел да се придобият повече знания. Обемистият и обширен материал /често скучен/ се усвоява трудно.
„Важен аспект за подобряването на качеството на образование е повишаване на контрола върху него, който образователните институции не осигуряват. Контролът на качеството на придобитите знания и умения от учениците по време на началното, основното и средното образование се осигурява чрез провеждане на „Външно оценяване“. Резултатите се ползват за техния анализ и сравнение на постиженията на учениците по общообразователните предмети на различни училища. Сега така нареченото „Външно оценяване“ след IV, VII и XII клас се прави от Министерството на образованието и науката, тоест системата оценява сама себе си. Как очаквате оценката да е обективна и да отразява реалното състояние на нещата? Дори и да приемем резултатите, които не са никак добри, веднага възниква въпросът: „Защо след направения анализ образователните институции не предприемат мерки за подобряване на преподаването и качеството на образование в слабо представилите се училища, които не са малко и в нашия регион“, пита Петков.
Експертът изтъква и факта, че засега финансиране получава единствено държавното образование, което не среща конкуренция с частните училища. Той смята, че това дава основание да се събират паралелки с по около 30 ученика с цел съответното училище да получи необходимия бюджет. Има и учебни заведения, където в една сграда се помещават деца от начално, основно и средно образование. Те учат в едни и същи стаи, на две смени. Според Петков събирането на ученици от 7 до 19 години води до тормоз от по-големите спрямо по-малките, ниска ефективност при съчетаването на две смени и в резултат на това демотивирани учители и родители.
Нужно е в средните училища да се разкрият и привличат ученици в специалности, отговарящи на изискванията на пазара на труда за региона. Същевременно при много специалности има стаж, който се провежда фиктивно, тъй като образователната институция не може да осигури места за провеждането му.
Качеството на висшето образование в региона може да се подобри чрез повече практически учения и осъвременяване на учебните планове, така че да отговарят на изискванията на бизнеса, смята Петков. Според него студентите трябва да бъдат мотивирани чрез осигурени от университета стажове.
Подкрепете Румен Петков за общински съветник с бюлетина номер 8 и преференция 104.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!