За корените на Мелания Тръмп в Словения

Историята на Мелания е известна по целия свят: момиче от село в комунистическа страна, което се издига и става първата чуждестранна първа дама на САЩ за повече от столетие

0
243
Мелания Тръмп и Доналд Тръмп.
Снимка: Фейсбук страницата на Мелания Тръмп

Историята на Мелания Тръмп е известна по целия свят: Момиче от село в комунистическа страна, което се издига, за да стане първата чуждестранна първа дама на Съединените щати за повече от столетие.

Но според местните жители, голяма част от ранния живот на Мелания Тръмп — по-специално нейният произход и историята на малката страна, повлияна от Австрия, разположена между Централна Европа и Балканите — е била силно екзотизирана за американската аудитория.

Неправилното представяне и интерпретиране на нашия народ със сигурност ядосва тези от нас в Словения“, каза Срецько Оцвирк, кмет на родния град на Мелания, Севница.

Качеството на живот и нивото на развитие на нашата страна не бяха представени по фактически начин“, продължи той.

Оцвирк си спомня как преди 10 години екипи от филмови и телевизионни журналисти от цял свят са се струпали в неговото живописно селище, разположено между зелени гори и планини по поречието на река Сава, нетърпеливи да открият сочни истории за детството на жената, която някога се е казвала Меланя Кнавс.

Когато търсенето им не довело до много резултати, те прибягнали до познатия разказ за „от нищо до нещо“, често приписван на хора, особено жени, произхождащи от Източна Европа.

В наскоро публикуваната си автобиография, Мелания оспорва този разказ, повтаряйки много от чувствата, които често изразяват словенците, когато обсъждат нейното представяне. Докато Словения е била част от социалистическата федерация на Югославия, тя далеч не е приличала на Съветския съюз по отношение на общото качество на живота, индивидуалните права и връзката й със Запада.

„Истинският живот в Словения“

Словения се откроява със своето индустриално и културно развитие през и преди 20-ти век. Родният град на Мелания е бил дом на известни текстилни производители като Lisca и обувни фабрики Kopitarna, чийто произход води началото си от самото начало на индустриализацията през 19-ти век.

С Доналд Тръмп, който беше инаугуриран в понеделник за втори мандат, първоначалният шок от това да имаш американска първа дама, която говори с акцент, изглежда е избледнял с втория път.

„Докладването стана много по-балансирано и по някакъв начин журналистите и медиите изглежда най-накрая наваксаха с истинския живот в Словения“, каза Оцвирк.

Въпреки тяхното възмущение, жителите на Севница са щастливи за първата дама на САЩ, каза той.

Ние възприемаме [връщането на Мелания в Белия дом] със задоволство и гордост, най-вече тези граждани, които познават семейството на Кнавс и са техни приятели“, заключи той.

Словенският филмов режисьор Юрий Груден също усети „ефекта Мелания“, когато реши да направи първия документален филм за първата дама. Той признава, че не е бил особено заинтересован от живота й, докато чуждестранните му колеги не му обърнали внимание, че това е момент, който се случва веднъж в живота за родната му страна — момент, който заслужава да бъде документиран.

Докато правех този документален филм, аз също преживях какво означава да бъдеш част от екосистемата на Тръмп по отношение на вниманието, но и понякога моменталното и автоматично осъждане, което тя предизвиква, дори когато просто правиш документален филм“, каза той.

Реакциите на колегите и други хора бяха остри, когато им каза какво прави.

Поляризацията е неимоверно силна и тя веднага ти оказва влияние, когато се занимаваш с нея или с Тръмпови въпроси като цяло“, обясни Груден.

Трудно е да се води рационален разговор, независимо в коя част на политическия спектър се намираш“, добави той.

„Нестандартна словенка“

И двамата Груден и Оцвирк подчертаха, че техният интерес или подкрепа за Мелания Тръмп не е политическо одобрение на политиките на съпруга й.

Завиждат ли словенците на Мелания за нещо? Може би за това, че тя показва малко интерес към самата страна.

Реакциите към Мелания все още са донякъде смесени. Някои в Словения не я харесват, защото тя изглежда почти не показва интерес към страната, не е посещавала в продължение на много години“, обясни Груден. „Това я прави нетипична словенка.“

Това въпреки факта, че както Мелания, така и нейният син, Барън, говорят словенски и имат гражданство на Европейския съюз. Забележително е също, че тя е първата американска първа дама, която е гражданин на ЕС. Настоящият президент на Словения, Наташа Пирц Мусар, е била адвокат на Мелания преди тя да влезе в политиката.

В крайна сметка, опростеното покритие на нейния произход може да се сведе до класическата американска незаинтересованост към сложностите — и противоречията — на стария континент.

Радвам се, че е обратно. Може да не е лесно за хората в САЩ, но за тези от нас, които наблюдават отстрани, ще бъде забавно да следим“, завърши Груден със смях.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments