Милиарди хора използват различни видове енергия всеки ден, а 2023 г. е била рекордна за възобновяемите енергийни източници – такива, които не отделят замърсители, затоплящи планетата, като въглероден диоксид и метан – според доклад, публикуван в сряда от Ember, мозъчен тръст, базиран в Лондон, пише „Асошиейтед прес“.
За първи път 30% от електроенергията, произведена в световен мащаб, е от чисти енергийни източници, тъй като броят на соларните и вятърните паркове продължава да расте с бързи темпове. От видовете чиста енергия, произведени през миналата година, най-много са произвели водноелектрическите язовири. Това е същото като през повечето години. Въпреки това сушата в Индия, Китай, Северна Америка и Мексико означава, че хидроенергията е достигнала 5-годишен минимум. Проучванията показват, че изменението на климата води до по-бързо развитие на засушаванията и до по-тежки последици.
Миналата година хората са използвали повече електроенергия от всякога – с около 2 % повече, което е приблизително толкова, колкото Канада използва за една година. Част от това ново търсене е за термопомпи, които са ефективен начин за отопление и охлаждане на сгради, и за електрически превозни средства. То е и за електролизери, специални машини, използвани за получаване на водород от вода, за енергия. Това са все технологии, които предлагат решения на проблема с изменението на климата.
Слънчевата енергия съставлява най-големият дял от новата чиста енергия през миналата година. Добавени са повече от два пъти повече слънчева енергия в сравнение с енергията от въглища. За 19-та поредна година слънчевата енергия е най-бързо растящият източник за производство на електроенергия. В края на годината се наблюдава рязък скок на слънчевите инсталации, а докладът прогнозира, че през 2024 г. скокът ще бъде още по-голям.
Миналата година Китай добави повече енергия от възобновяеми източници от която и да е друга държава – 51% от новата слънчева енергия и 60% от новата вятърна енергия в световен мащаб. През 2023 г. Китай, Европейският съюз, Съединените щати и Бразилия заедно са осигурили 81% от новото производство на слънчева енергия.
Въпреки това Китай е отговорен и за 55% от производството на електроенергия от въглища в световен мащаб, а 60% от производството на електроенергия в Китай е от въглища. Международната агенция по енергетика твърди, че въглищата са най-въглеродно интензивното от изкопаемите горива.
Учените казват, че емисиите от изгарянето на горива като въглищата трябва рязко да намалеят, за да се опази климатът на Земята, но въпреки това се наблюдава увеличение на електроенергията, произведена от изгаряне на изкопаеми горива. Китай, Индия, Виетнам и Мексико са отговорни за почти цялото увеличение.
В доклада се посочва, че някои страни са изгаряли въглища, за да компенсират загубата на електроенергия от водноелектрически централи, когато сушата е довела до пресъхване на водохранилищата им. Това е пример за порочен кръг – когато изменението на климата стимулира използването на повече вещества, които първо причиняват изменението на климата.
Въпреки целия ръст на чистата енергия, изкопаемите горива все още съставляват по-голямата част от световното производство на електроенергия през миналата година, което е довело до 1% увеличение на световните емисии в енергийния сектор. Учените твърдят, че дори ако днес намалим всички емисии на парникови газове, планетата ще продължи да се затопля в продължение на години поради количеството замърсители, които вече са добавени в атмосферата.
Анализаторите очакват през 2024 г. светът да използва още повече електроенергия. Но прогнозите са, че производството на енергия от възобновяеми източници ще нараства още по-бързо. Това може да означава спад от 2 % (333 тераватчаса) на енергията, произведена от изкопаеми горива.