Вчера руският президент Владимир Путин използва думата „война“ за конфликта в Украйна и това стана първият известен път, когато той публично се отклонява от внимателно изработеното си описание на нахлуването на Москва като „специална военна операция“ 10 месеца след началото, предава „CNN“. След участие в заседание на Държавния съвет за младежката политика в Москва руският държавен глава заяви:
„Нашата цел не е да завъртим маховика на военния конфликт, а напротив, да сложим край на тази война. Ние сме били и ще продължим да се стремим към това.“
Критиците на Путин коментираха, че използването на думата „война“, за да се опише конфликтът в Украйна, на практика е незаконно в Русия от март, когато руският лидер подписа закон за цензурата, според който разпространяването на „фалшива“ информация за инвазията е престъпление с наказание до 15 години затвор за всеки осъден. Така че използването на думата от Путин не остана незабелязано.
Никита Юферев, общински депутат от Санкт Петербург, който избяга от Русия поради антивоенната си позиция, каза в четвъртък, че е поискал от руските власти да съдят Путин за „разпространение на фалшива информация за армията“. Юферев написа написа в Twitter
„Нямаше указ за прекратяване на специалната военна операция, не беше обявена война.“
Той уточни:
„Няколко хиляди души вече са осъдени за такива думи, свързани с войната.“
Американски служител изтъкна пред „CNN“, че първоначалната им оценка констатира, че забележката на Путин не е умишлена и вероятно е грешка. Длъжностните лица обаче ще следят внимателно какво ще кажат фигури в Кремъл за това през следващите дни.
Хиляди са убити, цели села са заличени и инфраструктура за милиарди долари е унищожена от началото на инвазията на Путин в Украйна на 24 февруари. Този ден Путин използва термина „специална военна операция“, за да опише атаката си. Той оформи продължаващата бруталност като кампания за „денацификация“ – описание, отхвърлено от историци и политически наблюдатели – и все повече описва непровокираното нахлуване на Русия като патриотична и почти екзистенциална кауза.
Путин за ракетите Пейтриът и мира
Коментарите на Путин в четвъртък последваха историческото пътуване на украинския държавен глава Володимир Зеленски до Вашингтон, където украинският президент изнесе пламенна реч пред Конгреса, призовавайки за по-голяма подкрепа на САЩ за военните усилия. По време на посещението му президентът на САЩ Джо Байдън разкри пакет от помощ за Украйна на стойност 1,8 милиарда долара, който включва система за противоракетна отбрана Пейтриът – отдавнашна молба на Киев за противодействие на руските въздушни атаки.
Говорейки пред репортери в Москва в четвъртък, Путин отхвърли системите Пейтриът като „стари“ и каза, че Русия „винаги ще намери противоотровата“. Руският президент подчерта:
„По отношение на „Пейтриът“ това е доста стара система и не работи толкова добре, колкото нашите С-300 (ракетна система). Тези, които ни се противопоставят, смятат, че това е отбранително оръжие, така казват. Но това е в техния собствен ум и ние винаги ще намерим противоотровата.“
И още:
„Така че тези, които го правят, просто си губят времето, това просто забавя конфликта.“
В обръщението си към Конгреса Зеленски накратко обсъди мирна формула от 10 точки и среща на върха, за които каза на Байдън по време на по-ранна среща в Белия дом. Украинският лидер заяви, че Байдън подкрепя мирните инициативи. Запитан в четвъртък от репортер дали има реален шанс за дипломация в Украйна, Путин коментира, че преговорите винаги предхождат края на конфликта.
Владимир Путин посети Беларус
Мистерия покрива рядкото посещение на Путин в Беларус. Докато обвиняваше Зеленски, че отказва да преговаря, Путин заяви:
„Всички конфликти, както и въоръжените конфликти, завършват по един или друг начин с някакъв вид преговори.“
Той беше категоричен:
„Никога не сме отказвали, украинското ръководство се отказа да води преговори… рано или късно всяка страна в конфликта ще седне и ще преговаря и колкото по-скоро тези, които ни се противопоставят, го осъзнаят, толкова по-добре. Никога не сме се отказвали от това.“
Путин и руският министър на отбраната Сергей Шойгу заявиха в сряда, че Кремъл ще направи значителни инвестиции в много сфери на армията. Инициативите включват увеличаване на размера на въоръжените сили, ускоряване на оръжейните програми и разполагане на ново поколение хиперзвукови ракети, за да се подготви Русия за това, което Путин нарече „неизбежни сблъсъци“ с нейните противници.