Нова Зеландия назначи първия си министър на външните работи на коренното население, за да представи това, което се очертава да бъде един от най-разнообразните парламенти в света, информира “CNN”. Наная Махута, която е Маори от коренното население на Нова Зеландия, преди 4 години също стана първата жена член на парламента в страната и беше с моко кауаи, традиционна татуировка на брадичката си. Предишният външен министър на страната Уинстън Питърс също е Маори. Пред радио „Нова Зеландия“ Махута заяви:
“Имам привилегията да мога да водя преговори в чуждото пространство.”
Лявоцентристката Лейбъристка партия на премиера Джасинда Ардърн беше преизбрана с фурор миналия месец, спечелвайки 49,1% от гласовете според предварителните резултати. Вземайки 64 от 120 места, нейната партия беше първата, която спечели мнозинство според сегашната политическа система в страната, която беше въведена през 1996 г.
Предстоящият парламент на Ардерн изглежда е един от най-разнообразните в света. Почти половината от законодателите в страната ще бъдат жени – значително по-висока от средната стойност в световен мащаб от 25%. Около 10% от входящия парламент са открити представители на ЛГБТ общността – повече от предишния носител на титлата, Обединеното кралство, където около 7% от членовете на Камарата на общините са открито гей, според националната телевизия Нова Зеландия. Новият вицепремиер на Нова Зеландия Грант Робъртсън също е гей. Когато обяви кабинета си е понеделник, Ардерн заяви:
“Това е кабинет и изпълнителен директор, който се основава на заслуги, които също са изключително разнообразни и аз се гордея с това.”
Тя добави:
„Те отразяват Нова Зеландия, която ги е избрала.”
Коя е Наная Махута?
Махута е избрана за първи път да влезе в парламента през 1996 г., а преди това е държала редица ресори, включително министърът на местното управление и развитието на маори. Тя е свързана с покойната кралица на Маори Те Арикинуи Те Атайрангикааху и настоящия монарх на Маори Кинги Тухейтия, съобщава RNZ. Движението Кингитанга, или Маори Кинг, датира от повече от 160 години и е значително политическо присъствие в Нова Зеландия.
През 2016 г. Махута участва в традиционна церемония за татуиране на моко – или маори и стана първата жена, която носеше моко кауаи в парламента. Моко са изключително символични и съдържат информация за предците, историята и статута на човека. Има и свещени протоколи около “та моко” – актът на прилагане на моко към човек. В исторически план моко се прилага с длета, но в днешно време често се използват машини за татуировки. По това време Махута каза, че не е обмисляла много как татуировката ѝ ще пробие нова земя. Тя сподели:
“Току-що си помислих за по-дълга проекция на моя път в живота и за начина, по който искам да продължа напред и да дам своя принос. Това е основното за мен.”
Рукувай Типен-Алън, политически журналист от телевизия Маори, който също носи моко кауаи, заяви, че назначението на Махута е изключително важно. Тя каза:
“Първото лице, което хората виждат на международно ниво, е някой, който говори, изглежда и звучи като маори. Лицето на Нова Зеландия е коренно.”
Освен това, според нея фактът, че Махута носи моко кауаи, е силно овластяващ. Типен-Алън беше категоричен:
“Това показва, че нашата култура има място на международно ниво, че хората виждат значението на маори и смисъла на разликата, която е в това, че маори допринася за такава роля.”
И добави:
“Носенето на маркировката на нейните предци показва на хората, че няма граници за Маори и къде могат да отидат.”
Политици от двете страни на политическия спектър поздравиха Махута за назначаването ѝ за външен министър, а Саймън Бриджис – бившият лидер на дясноцентристката Национална партия – каза:
“Времето е ключово в международен план и ще бъдете страхотна.”
Политикът на Зелената партия Голриз Гахраман – който беше първият избран депутат в Нова Зеландия от бежанското население – поздрави Махута, като каза, че е „вълнуващо“, че страната „деколонизира“ гласа си във външните работи.