България попадна в книгата „Изоставени свещени места“, в която са публикувани зашеметяващи снимки. В нея могат да се видят кадри на храмове и религиозни паметници от цялото земно кълбо. CNN е селектирало част от тях, а именно:
1. Пирамидите в Нубия, днес на територията на Судан, има 220 пирамиди, най-големият брой такива паметници в една държава. Tе са концентрирани в три археологически обекта и са строени за гробници на владетелите и владетелките на Напата и Мерое.
2. Абатството Уитби, което се намира в Северен Йоркшир, Англия. То е било построено върху скала над града през 664 г. и съществува като такова до 1583 г., когато крал Хенри VIII е затворил всички католически манастири. Местността е атракция за феновете на Дракула и вампирите като цяло. Там се провеждат големи готически фестивали два пъти годишно.
3. Храмът Кандария Махадева, Кхаджурахо, Мадхя Прадеш, Индия. Той е разположен на шестметрова тераса и е известен с красивите си кули. Архитектурата пресъздава хималайски връх, където хиндуите вярвали, че боговете са живели.
4. Скалните гробници, Мадаин Салех в Саудитска Арабия. В града има 131 огромни скални гробници, които са в списъка със световно наследство на ЮНЕСКО от 2008 г. Те са построени в групи, освен една – нея наричат Самотния замък.
5. Гробниците в Al Bagawat, Египет. В местността се намира едно от най-старите християнски гробища в света. То е разположено в пустинята Сахара и има стотици гробници, датиращи от IV до VII век.
6. Каснех ал-Фарун (Съкровищницата на фараона), Петра, Йордания. Фасадата е от дялан камък. Името ѝ се дължи на древно вярване, че съкровището на фараона (най-вероятно Рамзес III, който владеел мините в Петра) било скрито в урна на върха на монумента. Местните стреляли по нея, опитвайки се да я разбият и да видят съкровището, но тя оставала невредима.
7. Църквата, потопена във водоема Решензee, Южен Тирол, Италия. През 1950 г. селото Граун и неговата църква са били напълно потопени, освен камбанарията от ХІV век. Езерото е дълбоко близо 22 метра, а храмът е бил разрушен седмица преди районът да бъде наводнен. Въпреки това кулата й стои и днес, надничайки над повърхността на водата. Според местна легенда, когато езерото замръзне, още се чува звъна на църковните камбани.
8. Видинската синагога, България. Юдейският храм се намира близо до крепостта Баба Вида и е в развалини. След като старата синагога била разрушена по време на Освободителната война, била съградена тази в рамките на година. Строежът бил осъществен със съдействието на дарения от местните евреи. През 1894 г. била тържествено открита. Тя е втората по големина след синагогата в София, но е била смятана за по-красива. От 1950 г. сградата не се ползва по предназначение, а като склад. Това е довело до твърде лошото ѝ състояние в момента – десетилетия без покрив, вследствие на което стените се рушат.
9. Боробудур или Барабудур е будистки Махаяна монумент, изграден през ІХ век близо до Магеланг, Централна Ява, Индонезия. Времето на построяването е оценено от сравнението на каменните релефи, гравирани на скритото подножие на храма и надписи, обикновено срещани в кралски грамоти от 8 – 9 век. Комплексът обхваща 6 квадратни и 3 кръгли платформи, разположени една върху друга. Те са украсени с 2672 релефни пана и 504 Буда статуи. Главният купол, намиращ се на най-горната платформа е заобиколен от 72 Буда статуи, поставени във вътрешността на ажурни ступи.
10. Буди, Бамиян, Афганистан. Талибаните унищожиха два огромни паметника през 2001 г. Смята се, че те са били издигнати между 200 и 600 г. преди Христа.