За втора поредна година: Населението на Китай намалява

0
79
Китайче
Дете китайче. Снимка: Пиксабе

Населението на Китай е намаляло с 2 милиона души през 2023 г., което бележи спад за втора поредна година, пише „Асошиейтед прес“. Тенденцията сочи, че раждаемостта е намаляла за седма поредна година, а смъртността е скочила след края на ограниченията поради пандемията от COVID-19, съобщи правителството в сряда.

Броят на смъртните случаи се е увеличил с 690 000 до 11,1 милиона, повече от два пъти от цифрата за предходната година. Според демографите покачването се дължи на застаряването на населението и широко разпространените огнища на COVID-19, които започнаха през декември 2022 г. и продължиха през февруари миналата година.

Общият брой на населението на Китай възлиза на 1,4 милиарда, съобщи статистическото бюро. Китай, отдавна най-гъсто населената страна в света, падна на второ място след Индия през 2023 г., според оценки на ООН.

Намаляването на раждаемостта отразява спад в коефициента на раждаемост, който е дългосрочно икономическо и обществено предизвикателство за Китай. Жените раждат по-малко бебета въпреки правителствените стимули и облекчаването на политиката за едно дете през последните години, за да позволи до три деца. По-ниската раждаемост, заедно с хората, които живеят по-дълго поради по-доброто здравеопазване, означава, че Китай бавно остарява – нещо, което може да забави икономическия растеж с течение на времето и да предизвика финансите на правителството и способността му да осигури по-голямо възрастно население с по-малко работници. Експертите очакват намаляването на населението да продължи десетилетия, дори ако коефициентът на раждаемост се възстанови.

Демографът Зу Суеджин, бивш изпълнителен вицепрезидент на Шанхайската академия за социални науки, изчисли, че делът на населението на 65 или повече години може да се удвои до повече от 30% до 2050 г.

Правителството издаде насоки по-рано тази седмица за развитие на „сребърната“ икономика и подобряване на благосъстоянието на възрастните хора. Те включват разширяване на гериатричните болници и сестрински грижи, насърчаване на разработването на дрехи, храни и други продукти, подходящи за възрастни хора, борба с измамите, насочени към възрастните хора, и улесняване на работата с телевизор.

Броят на ражданията е намалял с 540 000, или 5,6%, което е по-малко от двуцифрения процент спад през предходните три години. Деветте милиона бебета, родени през 2023 г., са по-малко от половината от общия брой през 2016 г. Всички цифри са оценки, базирани на проучвания и не включват Хонконг и Макао. Китай провежда пълно преброяване на населението на всеки 10 години. Страната, която някога се опитваше да контролира нарастването на населението с политиката си за едно дете, сега е изправена пред противоположния проблем. Правителството се опитва да насърчи раждаемостта, след като постепенно облекчи политиката през 2014 г. до 2016 г., за да позволи второ дете и след това трето дете през 2021 г., но с малък успех.

Много хора отлагат брака или избират да нямат деца. Дори тези, които имат, често имат само едно дете поради високите разходи за обучение на деца в градовете в силно конкурентна академична среда. Популацията на жените в детеродна възраст също е намаляла.

Местните власти предлагат стимули за нови деца. Община в региона на Вътрешна Монголия в Китай започна да предлага плащания от 2000 юана (280 долара) за второ дете и 5000 юана (700 долара) за трето, както и да изисква от работодателите да предоставят допълнителни 60 и 90 дни платен отпуск по майчинство за съответно второ и трето дете, според онлайн репортаж на държавното Китайско национално радио.

Президентът Си Дзинпин заяви пред новото ръководство на Общокитайската федерация на жените миналия октомври, че е необходимо да се засилят насоките на възгледите на младите хора относно брака, родителството и семейството, както и да се насърчават политики, които подкрепят родителството и се справят със застаряването на населението, според към доклад на правителствен уебсайт. Тогава той каза следното:

„Трябва да разказваме добри истории за семейните обичаи, да напътстваме жените да играят уникална роля в насърчаването на традиционните добродетели на китайската нация… и да създадем нова култура на семейна цивилизация.“

Населението в трудоспособна възраст, определено като тези между 16 и 59 години, спада до 61% от общото население, като продължава постепенен спад. Делът на тези на 60 и повече години достига до 21%. Официалната възраст за пенсиониране в Китай е 60 години за мъжете и 50 или 55 години за жените.

Не е ясно колко хора са починали от COVID-19 поради внезапното преустановяване на китайските ограничения по политиката за „нулев COVID“ през декември 2022 г. Правителството съобщи за около 80 000 смъртни случая, свързани с COVID от началото на декември до средата на февруари, но експертите смятат, че общата бройка е била много по-висока. Проучванията показват, че смъртните случаи вероятно възлизат на 1,4 милиона или 1,9 милиона.

Тази година се очаква спадът на населението да бъде по-малък, заради отслабващите ефекти от пандемията и факта, че годината на дракона, която започва през февруари, се счита за благоприятна година за раждане на деца, каза експерт на форум по-рано тази седмица, според англоезичния държавен вестник China Daily.

Но Юан Син, професор в университета Нанкай и вицепрезидент на Китайската асоциация за населението, изтъкна:

„Тенденцията към намаляване на общото население на Китай трябва да бъде дългосрочна и да се превърне в присъща характеристика.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments