Забраната на талибаните за заетостта на жените се отразява негативно на Афганистан

0
43
Афганистански деца
Афганистански деца. Снимка: Pixabay

През юни 2022 г. екип от лекари и медицински сестри е пропътувал 6 часа през планини, сухи речни корита и неасфалтирани пътища, за да достигне до жертвите на силното земетресение, което разлюля Източен Афганистан и отне живота над 1000 души. Когато медиците пристигнали там, ден след земетресението, те установили, че на мъжете е била оказана спешна медицинска помощ, но на женитене. Жените са били принудени да останат в палатките си и не са могли да излязат, за да получат медицинска помощ и други видове помощ, тъй като на мястото не е имало други жени, които да оказват помощ.

„Жените все още имаха кръв по себе си. Това не се случва само при извънредни ситуации. В много части на страната жените не излизат, за да получат помощ.“, разказва Самира Саид-Рахман от Международния спасителен комитет.

Едва след като се срещнала с местните старейшини, за да им разкаже за пристигането на женски медицински екип, жените излезли, за да бъдат прегледани. Според нея това е пример за това колко жизненоважни са жените работници за хуманитарните операции в Афганистан и показва негативното въздействие, което тепърва ще се усеща, след като миналия месец талибаните забраниха на афганистанските жени да работят в неправителствени организации.

Забраната, обявена на 24 декември, наложи повсеместно спиране на много операции за оказване на помощ от страна на организации, които заявиха, че не могат и не биха работили без своите служителки. Агенциите за помощ предупреждават, че стотици хиляди хора вече са пострадали от спирането на услугите и че ако забраната продължи, тежките и дори смъртоносни последици ще се разпространят още повече сред населението, измъчвано от продължаващи с години война, влошаващи се условия на живот и икономически трудности. Агенциите за помощ и неправителствените организации играят огромна роля за спасяването на живота на хиляди хора в Афганистан, откакто талибаните завзеха властта през август 2021 г.

Превземането на властта предизвика спиране на международното финансиране, замразяване на валутните резерви и прекъсване на достъпа до световното банкиране, което доведе до срив на и без това крехката икономика. Неправителствените организации се намесиха в ситуацията и предоставиха всичко необходимо за базисните нужди на населението – от хранителни запаси до основни услуги като здравеопазване и образование. След забраната обаче 11 големи международни групи за помощ, както и някои по-малки такива, обявиха, че преустановяват напълно дейността си в страната, тъй като не могат да работят без своите работнички. Много други намалиха значително работата си в Афганистан.

Проучване на 151 местни и международни организации, проведено след налагане на забраната, установи, че само около 14% от тях все още работят с пълен капацитет. Агенциите на ООН продължават да работят най-вече, за да поддържат до голяма степен продоволствената линия, която предпазва милиони афганистанци от сигурна гладна смърт. Въпреки забраната Световната продоволствена програма предостави основни хранителни продукти и парични трансфери за храна на 13 милиона души през декември и първата седмица на януари.

Кеян Саларкия от организацията „Спасете децата“ предупреждава, че животът на децата в Афганистан виси на косъм. Тя е убедена, че забраната ще засегне почти всички в Афганистан по един или друг начин. Организацията „Спасете децата“ освен хранителни продукти и медицинска помощ също така предоставя и безплатни уроци за деца, имунизации, финансова помощ и закрила. Финансовата помощ е помогнала на много семейства да разберат, че не е необходимо да „продават“ децата си за брак или за работа. Без тази подкрепа обаче все повече деца ще бъдат омъжвани рано или принуждавани да работят. Саларкия си спомня с тревога за последиците, когато организацията е била принудена да спре за кратко работа от съображения за сигурност след превземането на страната от талибаните през август 2021 г. Прекъсването е продължило само няколко седмици, но медиците от мобилните здравни екипи споделят, че някои деца, които преди това са виждали редовно, никога не са се появили повече.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments