Забранен, но не забравен: Луковмарш през призмата на българската национална идентичност

0
229
Луковмарш
Луковмарш. Снимка: БНС

Луковмарш остава едно от събитията в българския обществен живот, което събира под своите знамена стотици участници всяка година. Организиран е от Българския национален съюз /БНС/, като маршът е посветен на генерал Христо Луков. Това е фигура, чиято историческа роля продължава да предизвиква разногласия и дискусии относно българското минало. Маршът ще се проведе на 17 февруари от 17:00 часа до пилоните на Националния дворец на културата /НДК/. 

Генерал Луков, водач на Съюза на българските национални легиони през 30-те и началото на 40-те години на миналия век, е бил убит от комунистически партизани през 1943 година. Неговата смърт и наследство са в основата на ежегодния марш, който привлича вниманието не само на българското общество, но и на международната общност.

Мотото на тазгодишното издание е „Забранен, но не забравен“, което силно отразява усещането за устойчивост сред организаторите и участниците в лицето на многобройните опити за забрана на събитието от страна на властите и различни обществени групи. Спечелените дела срещу Столична община подчертават решимостта на организаторите да провеждат марша въпреки обществената опозиция и правни спорове. Организаторите на събитието споделиха в социалните мрежи:

„Мотото, което избрахме за тазгодишния Луковмарш, олицетворява организирането и провеждането на марша през последното десетилетие. Десетилетие, в което се превърнахме в трън в очите не само на управляващите на нашата Родина, но и на световния политически “елит”. Години, в които либерали, комунисти, НПО-та, посолства и дори държави, участващи в активни военни конфликти, пропяха в един глас, за да не се проведе едно шествие в памет на един зверски убит от комунистически терористи български герой. Но не успяха, защото спомена за генерал Христо Луков живее в сърцата на българската национална младеж. Въпреки забраните и репресиите на държавните институции и либерално-комунистическия вой, всяка година по улиците на София националната младеж марширува в чест на генерала.“

Луковмарш предизвиква сериозни въпроси относно свободата на изразяване, историческата памет и възприятията за националната идентичност в съвременна България. Маршът е израз на почит към българския национален герой и борбата срещу комунистическия терор. Критиците го определят като проява на екстремизъм и реабилитация на фашистки и антисемитски идеологии. Съдебните решения обаче са в полза на провеждането на марша.

Чрез Луковмарш се показва част от българската история и националната ни идентичност.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments