Рекорден е броят на желаещите, които искат да станат преподаватели. Това заяви пред “NOVA” Нели Кочева, ръководител „Привличане на участници“ в „Заедно в час“. Програмата има за цел да помогне на онези, които искат да станат учители, да им покаже как те да са полезни за децата и как да се представят добре в клас. Г-жа Кочева допълни:
„Като общество на първо място трябва да бъдем толерантни към учителите. Радвам се, че все още проявяваме такова ниво на емпатия и всеки е готов да отиде там, където има най-голяма нужда от него. Март месец, когато се премина на дистанционно обучение, много хора разбраха какво е да си учител. Видяха колко са отдадени голяма част от преподавателите към работата си”.
В програмата „Заедно в час“ желаещи преподават 2 години в български училища, в които учениците имат най-голяма нужда от подкрепа. След това продължават да допринасят за каузата равен достъп до качествено образование през различни професионални реализации – продължаване на работата в училище, социално предприемачество, формиране на публични политики и развитие на местни общности. Така възпитаниците на програмата на „Заедно в час“ стават двигатели на положителната промяна в българското образование – заедно с екипа, партньорите и съмишлениците на организацията.
В същото време от утре учениците от Асеновград трябва да се върнат поетапно в класните стаи. Според данните на РЗИ заболеваемостта в сферата на образованието в Област Пловдив е около 3%. Учителите обаче са против това и отправиха апел към министъра на образованието за затваряне на всички училища в общината поради голямата заболеваемост и риска преподавателите да се заразят. Те са изпратили и отворено писмо до Министерството на науката (МОН) и Регионално управление на образованието – Пловдив. Преподавател коментира:
„Страхуваме се, защото болестта е смъртоносна. Най-рискови са учителите, тъй като са на възраст между 50-56 години. Не се знае обаче и дали тази болест няма да засегне и децата. Няма точно лечение. Тезата поддържа и управителят на УМБАЛ „Асеновград“.“