„Заедно за Пловдив“ с жест към българчетата в чужбина

0
236
Посещение в Албания
Посещение в Албания. Снимка: „Заедно за Пловдив“

В Деня за почит на светите братя Кирил и Методий, който се отбелязва на 11 май и в навечерието на 24 май, група от представители на „Заедно за Пловдив“ са посетили българското неделно училище в албанския град Елбасан и са подарили на българчетата там пълни комплекти с учебници, учебни помагала и пособия. Жест е имало и към техните учители, на които са били раздадени комплекти с помагала в тяхна помощ. Гражданската организация е доставила общо 3 тона и половина учебници, които ще бъдат раздадени в българските училища в Албания.

Българското малцинство в Албания е автохтонно българско население, което живее на тази територия от Първото и Второто българско царство, обясни председателят на гражданско сдружение Никола Колев за Искра.бг. По думите му съгражданите ни със смесени бракове там са между 200 000 и 350 000 души, но официални данни към момента няма. През септември предстои да се извърши дълго отлагано преброяване на населението и заради това е изключително важно властите в България, съвместно с български организации в Албания, да направят разяснителна кампания, така че българите там да се преброят като такива. Припомняме, че българското малцинство е признато като официално такова през 2017 г.

Неделното училище в Елбасан е едно от големите учебни заведения с българчета. Децата са посрещнали изключително радостно и със задоволство получените учебници и учебни помагала, тъй като обучението се извършва в много тежки условия. Колев обясни, че една класна стая в албанско училище по никакъв начин не прилича на тези у насняма бяла дъска, няма учебници. По думите му тази, в която са гостували, е разполагала само с един принтер, който е бил дарение от родолюбиви българи. Поради липсата на учебни пособия всеки конкретен урок за деня се принтирал и ксерокопията се раздавали на децата, така че да упражняват изписването на буквите и да гледат урока от първоизточника.

В класната стая е имало и един подарен от родолюбци телевизор, на който учителите пускали на децата видеоклипове, от които да чуват правилното произношение на български език. Председателят на „Заедно за Пловдив“ уточни, че българското малцинство в Албания говори на архаичен български език с диалектиката на западната норма.

„Децата са в различни смесени групи. Не са по класове, а според тяхното ниво на напредване. Те посещават неделни училища. Има възможност след преброяването и в случай, че в едно училище има поне 20% българчета, да се въведе като втори официален език за преподаване българският език. Заради това преброяването е от изключително значение. Българското малцинство вече е признато като такова. Според законодателството, свързано с малцинствата, когато имаш 20 и повече процента, тогава българският е задължителен, тоест може да се извършва обучение на български и на албански. Тогава не е необходимо българчетата да наемат допълнително помещения за неделни училища, а могат да го извършват в сградата на поместното училище“, уточни Колев.

Той коментира още, че децата са приели подаръците им с изключителен ентусиазъм, радост и пламък в очите.

„Видимо се виждаше тяхното задоволство. Усещане, което не може да усетиш, раздавайки учебници в български училища, защото у нас това е нещо обичайно. В Албания се прие като едно малко тържество и голямо събитие за тях. Децата като едни чисти и необременени същества не могат да скрият емоциите си. На въпрос към тях от представителите на „Заедно за Пловдив“ дали искат да посетят България, всички те отговаряха с викове „Да“ и че обичат България, въпреки че никога не са я посещавали“, разказа още той.

В компактно население райони с българи има множество проблеми, коментира още председателят на организацията. По думите му в Албания има цели общини с десетки хиляди българи, където няма път и интернет, а единственият способ децата да научат майчения си език е чрез учебни помагала и български учители. Децата проговарят албански език едва когато започнат I клас, тъй като преди това те не са се сблъсквали с него, защото говорят на български диалект.

Българските училища в Албания имат нужда от бели дъски и гражданското сдружение призовава всички родолюбиви българи, които могат да помогнат, да го направят, така че децата да имат нормален учебен процес и класни стаи. Колев допълни, че българчетата нямат и чинове, така че малцинството ни там ще бъде благодарно и на помощ в тази насока. Всеки, който има възможност и желание да помогне, може да се свърже със „Заедно за Пловдив“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments