Световните фондови пазари са напът да приключат в петък най-тежката си седмица от периода на финансовата криза през 2008 насам. Паническата разпродажба на акции, породена от пандемията с коронавируса, засегна почти всички видове ценни книжа и инвеститори. Действията на Централната Банка може да се окажат далеч по-неефективно, отколкото първоначално бе очаквано, съобщи „BBC“.
Индексите на европейските фондови пазари бяха леко завишени в петък предвид очакваните разходи на централните правителства. След няколко сесии на стабилност, европейските инвеститори регистрираха тежки загуби, като се изправиха пред опасността от удължаване на глобалната рецесия.
Предупредителни сигнали още са налице, след като италианското правителство продължава да издава държавни облигации, които в предходната търговска сесия регистрираха най-лошото си представяне от последните девет години.
Италия и Испания предприеха икономически мерки с цел предпазване на финансовите пазари, като забраниха късите позиции за десетки вида ценни книжа. Мерките бяха взети, след като европейските фондови пазари регистрираха в четвъртък исторически най-тежките си загуби.
Световният индекс за ликвидност MSCI.MIWD00000PUS, който следи ценните книжа от 49 страни, удари три-годишно дъно, като към момента е регистрирал спад от 16%. Това е най-големият регистриран спад от банкрутирането на Lehman Brothers по време на глобалната криза.
“Пазарите очакват силен период на спад. Истинските страхове се коренят във вторичните трусове, които могат да доведат до много по-сериозна и дълготрайна рецесия на глобалната икономика”, коментира икономистът към Investec, Филип Шоу.
“Би било много трудно да се предотврати това, тъй като монетарните мерки в голяма степен са почти напълно приложени.”
Главният европейски индекс на MSCI – .MSERP, беляза ръст от 2.7% при отварянето на пазара, след беляза спадна над 20% през последните седмици.
Японският индекс Nikkei .N225 беляза спад с 10% преди да завърши деня със загуба от около 6%. Австралийският S&P/ASX200 премина през най-тежката си сесия, регистрирайки 8% спад, преди да приключи деня с подобрение в последния момент, което намали загубите с 4.4%.
Най-обширният индекс на MSCI от Азиатско-тихоокеанския регион – .MIAPJ0000PUS, се колеба около ръст с 0,1%, като към обяд регистрира спад от 5% спрямо сутрешната търговия.
Леко възстановяване на финансовите пазари бе наблюдавано, след като централните банки на Съединените щати и Австралия увеличиха ликвидността на финансовите си пазари. Има надежда, че пазарите ще се стабилизират допълнително с планираните в петък финансови мерки, които следва да се прокарат от американските демократи и републиканци.
Италиянският план
Подобно възстановяване не бе наблюдавано при италианските държавни книжа IT10YT=RR , чиято 10-годишна възвръщаемост, бъдейки тясно свързана с цената на книжата, се повиши с 16 пункта по време на сутрешната търговия.
Възвръщаемостта на книжата скочи с 55 базови пункта по-рано в четвъртък, след като Европейската Централна Банка поддържа стабилни лихвените нива, прехвърляйки впоследствие бремето върху централните правителства, което поведе пазара към драстичен спад.Това е най-драстичното повишаване във възвръщаемостта на италианските ценни книжа от ноември 2011 насам.
Италия е една от най-тежко ударните европейски страни от пандамията с коронавируса, като регистра над 1000 смъртни случая, а правителството нареди затварянето на ресторанти, заведения и почти всякакъв вид магазини.
Петролният индекс LCOc1 се закрепи в петък, след като регистрира 7% спад в четвъртък, в следствие на обявената от президента на Съединените щати Доналд Тръмп неочаквана забрана за пътуване към страната, както и за ограничаване на притока от евтини провизии, идващи от пазарите на Саудитска Арабия и Обединените Арабски Емирства.
Водещите валутни единици се стабилизираха след яросностно изкпуване на щатския долар миналата вечер. Еврото се стабилизира на ниво от 1.12 щатски долара, като австралийският долар се възстанови до нивото от 0,63 щатски долара.
Превод: Ивайло Йотов