Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева постави въпроса за по-бързото възобновяване работата от страна на Гърция на възможно най-голям брой гранични пунктове, разположени на общата ни граница. Това се случи при вчерашното ѝ посещение в Атина, съобщиха от Министерството на външните работи.
.
Захариева бе на посещение в съседната ни страна по повод 140-ата годишнина от установяването на двустранни дипломатически отношения. Тя обсъди въпроса за работата на ГКПП на срещите си с външния министър Никос Дендиас и с премиера Кирякос Мицотакис:
Говорихме и как да облекчим движението между двете държави в условията на коронавируса. Благодаря на министър-председателя Мицотакис, че пое ангажимент да обсъди с гръцкия екип от експерти и да се възстанови преминаването през поне един още ГКПП“.
Гръцкия външен министър даде уверение, че лично премиерът е поел ангажимент да се занимае с въпроса и скоро ще има резултат, защото той е разбрал, че това е важно не само за двата народа, но и за комуникациите в Европейския съюз:
Пандемията ни постави в доста трудно положение на много нива. Учените носят тежка отговорност, а ние се движим в техните рамки. Искам да ви поздравя колко добре се справяте с коронавируса. Всички имаме проблеми, но като цяло страните се справят много добре.
Захариева увери, че България е сигурна и безопасна дестинация за гръцките туристи и ги покани да посетят страната ни. По време на срещата с Дендиас външният ни министър засегна и темата за по-бързото изграждане от гръцка страна на граничния пункт „Рудозем-Ксанти“.
По нейни думи той ще подобри не само трафика, но и ще допринесе за икономическото развитие на регионите от българска и от гръцка страна.
Важен урок, който трябва да научим от кризата с коронавируса, е колко взаимосвързани сме всички ние и че трябва заедно да работим за преодоляване на последиците. Няма как една държава сама да се справи с последиците от кризата от коронавируса в икономиката.
Гърция е сред най-важните търговски партньори на България. През 2019 г. двустранният стокообмен с Гърция възлиза на 3,5 млрд. евро, като бележи 8,3% ръст. Износът ни към Гърция се е увеличил с 6,5% и е в размер на 2 млрд. евро. Вносът се е увеличил с 10,7% и е в размер на 1,5 млрд. евро. Салдото е положително (461 млн. евро).
Двамата министри приветстваха постигнатото решение от Европейския съвет по общия бюджет и спасителния план за излизане от кризата, като бе изтъкнато значението на бързото подготвяне на национални програми за прилагането му.
В дневния ред на разговорите бяха и европейската интеграция на Западните Балкани и ситуацията в Източното Средиземноморие. Екатерина Захариева и Никос Дендиас потвърдиха общата позиция на подкрепа на европейските стремежи на 6-те страни от региона, защото това е от значение за сигурността на целия Европейски съюз. В същото време по пътя към него е важно прилагането на реформите и спазването на принципите на добросъседство.
По повод ескалацията на напрежението в Източното Средиземноморие Екатерина Захариева заяви българската подкрепа за Гърция и Кипър и потвърди позицията на страната ни, че суверените права на всички държави в ЕС трябва да бъдат спазвани в пълно съответствие с международното право. Тя изрази надежда за деескалация на напрежението между Турция и Гърция, като призова спорните въпроси да се решават в добросъседски дух и добра воля, а не чрез едностранни действия.
Външните министри на България и Гърция изразиха дълбоко съжаление от промяната на статута на църквата „Света София“ в Истанбул. Според българската страна „Света София“ свидетелства за диалога на различните култури и религии и трябва да бъде съхранена като част от световното историческо наследство на ЮНЕСКО.