Законът за МВР претърпя реформа: По-високи заплати за полицаите

0
14584
Полиция
Полиция. Снимка: Искра.бг, архив

В значим ход към подобряване на условията на труд и справедливостта във възнагражденията, българският парламент окончателно прие на второ четене революционни промени в Закона за Министерството на вътрешните работи /МВР/. Тези промени, насрочени да влязат в сила от 1 януари 2025 г., предвиждат въвеждането на нов механизъм за определяне на заплатите за най-ниските заемани длъжности в МВР, което представлява значителен напредък в областта на вътрешната сигурност и обществения ред.

Съгласно новата система основното месечно възнаграждение за държавните служители в МВР за най-ниската длъжност ще се определя въз основа на средната работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година, според официални данни от Националния статистически институт /НСИ/. Това представлява съществена промяна от предишната практика, при която размерът на възнаграждението се определяше ежегодно със закона за държавния бюджет.

Месечното възнаграждение ще се увеличава със специфичен коефициент в зависимост от заеманата длъжност. За най-ниската изпълнителска длъжност коефициентът е установен на не по-малко от 1,2, докато за младша изпълнителска длъжност – на не по-малко от 1,0. Тези коефициенти бяха увеличени след редакционно предложение от Младен Маринов /ГЕРБ-СДС/, което отразява стремежа към повишаване на стандартите за възнаграждение в МВР.

Промените също така включват нови разпоредби за определяне на възнагражденията за служители с различно образование, като поставят основите за ежегодно преизчисляване на базовите размери на заплатите, осигурявайки по този начин тяхната актуалност и справедливост.

Един от ключовите аспекти на нововъведенията е и промяната в определянето на стипендиите за курсантите в Академията на МВР, което гарантира, че тяхното възнаграждение ще се актуализира в съответствие с общото увеличение на заплатите в министерството, подчертавайки значението на подготовката и обучението на бъдещите служители в сферата на вътрешната сигурност.

Българският парламент поставя началото на нова ера в управлението на човешките ресурси в сектора на вътрешната сигурност, създавайки стимули за привличане и задържане на квалифициран персонал в МВР и подобрявайки условията на труд за служителите, които ежедневно гарантират безопасността и спокойствието на обществото.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments